V snahe vybudovať prvú geotermálnu elektráreň na Slovensku neuspeli ani zámorské ťažobné spoločnosti. Dnes na základoch ich výskumu stavia slovenská firma. Verí, že do piatich rokov bude zelená elektrina a teplo spod zeme realitou v Žiari nad Hronom aj v Prešove. Podmienky na rozvoj geotermálnej energetiky sú u nás nadštandardné aj na svetové pomery, hovorí pre TREND Michal Mašek, projektový manažér PW Energy.

Ako ste sa dostali k projektu prvej geotermálnej elektrárne na Slovensku?

Študoval som manažment. Zadaním mojej záverečnej práce bol biznisplán. Zaujímali ma alternatívne spôsoby získavania energie. Čítal som o Nikolovi Teslovi či o výrobe energie z éteru. Chcel som spracovať niečo, čo v rámci energetiky bude prínosom. Tak som dospel ku geotermu.

Zámer teda vyšiel zo záverečnej práce?

Konkrétny zámer nie, ale vďaka práci som dostal možnosť podieľať sa na rozvoji projektov, ktoré vlastnil americký investor. Zhodou okolností boli prieskumné územia aj tam, kde som projekty situoval vo svojom biznispláne.

Má Eurasian Minerals dosah na projekty?

Nie, projekty boli v rámci dohody prevzaté v roku 2013 americkým investorom a v roku 2018 aktuálnymi investormi zo Slovenska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa