Pred dvadsiatimi rokmi vyšla kniha, ktorá zmenila slovenské zdravotníctvo. V roku 2001 sa ešte politika a reformy robili tak, že niekto priniesol ucelenú víziu a program a následne ich skúšal presadiť v parlamente. Táto kniha sa volala Stratégia reformy zdravotníctva – reálnej reformy pre občana, odborná verejnosť ju však pozná skôr ako „modrú knihu“. Rok po jej vydaní sa stal R. Zajac ministrom zdravotníctva a P. Pažitný jeho hlavným poradcom. 

Večná reforma

Slovensko malo za svoju existenciu len 1,5 reformnej vlády. Prvá vláda Mikuláša Dzurindu zastavila cestu Slovenska na východ. Kľúčové reformy, ktoré ovplyvnili celé odvetvia ekonomiky, prišli na rad až v rokoch 2002 – 2006. R. Zajac a P. Pažitný boli na svoje funkcie pripravení a od prvých dní na ministerstve zdravotníctva mali víziu, aké zdravotníctvo krajina potrebuje. Predtým však dokonale spoznali jeho anamnézy. S ich videním sveta nemusí každý súhlasiť, ani jeden minister po R. Zajacovi však jeho reformu kompletne nezrušil. Prečo asi? Reformu zdravotníctva kritizovala opozícia a silnejúci Robert Fico, pod paľbou kritiky bola aj vnútri koalície. Po R. Zajacovi sedelo v ministerskom kresle dokopy jedenásť ministrov, no ani jeden nemal o zdravotníctve ucelenú predstavu. A ani jeden nezrušil reformu z dielne Zajac – Pažitný.

Na snímke je Peter Pažitný ktorý pôsobí ako lektor metód ekonomického hodnotenia zdravotníckych programov.
Neprehliadnite

P. Pažitný: Nevidím dôvod, aby mal zdravotnú poisťovňu štát

Možností na to bolo pritom viac než dosť, veď strana Smer vládla dokonca sama, bez koaličného partnera. Napriek tomu to neurobila. Ešte pred voľbami v roku 2020 panovalo všeobecné presvedčenie, že v presadzovaní štátu Smer nikto neprekoná, no súčasná vládna koalícia to zobrala ako výzvu.

Je teda nanajvýš vhodné, že dvadsať rokov od modrej knihy prichádza na knižný trh titul Slovenské zdravotníctvo v postcovidovej ére 2020 – 2025 – 2030, neoficiálne „zelená kniha“. Ponúka ucelenú víziu slovenského zdravotníctva. Analyzuje súčasný stav a čiastočne i minulosť po presadení poslednej a jedinej reformy zdravotníctva v ére samostatnosti. P. Pažitný a R. Zajac definujú otázky, ktorými sa zaoberá kniha i zdravotnícky sektor, hneď na začiatku publikácie. Aké je slovenské zdravotníctvo? Akú má kvalitu, výkonnosť či efektívnosť? Ako ho môžeme hodnotiť? Vláda (nehľadiac na volebné obdobie) sa tvári, že občanom garantuje niečo, na čo nemá peniaze, možnosti a, žiaľ, ani potrebné vedomosti. Situácia okolo mýtu bezplatnosti pripomína starú socialistickú anekdotu: my sa tvárime, že pracujeme, a oni sa tvária, že dobre platia. 

Konfrontácia videnia sveta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa