Pár kilometrov za mestom Liptovský Mikuláš schádzame zo severnej časti diaľnice D1 smerom do obce Liptovský Ján. Diaľnicu, ktorá je uprostred pracovného týždňa rušná, vystriedala prázdna cesta. Je takmer pravé poludnie a poznávacie značky vozidiel zo západných okresov Slovenska, ktoré stretávame, naznačujú, že vchádzame do centra turisticky obľúbenej oblasti. Prvú časť obce lemujú dva rady rodinných domov okolo hlavnej cesty.

Rastislav Mäsiar - riaditeľ Welness hotelu Alexandra
Neprehliadnite

Karanténa pre nich stále neskončila. Štát nechal hotely a penzióny v štichu

Po celej dĺžke Jánskej doliny sú roztrúsené menšie i väčšie hotely, penzióny, chaty a súkromné priváty. Tak ako iné časti Slovenska, aj tento región sa počas pandémie koronavírusu premenil na miesto duchov. Po rozhodnutí vlády musel zatvoriť svoje brány aj Alexandra Wellness Hotel, ktorý leží takmer na konci Liptovského Jána. Parkovisko okolo hotela je síce prázdne, ale na terase vedľa rezortu je čulý ruch.

Rovnaký scenár

„Nás nefoťte, nie sme na to oblečené ani učesané,“ upozorňuje nás niekoľko zamestnankýň, ktoré sú odeté v pracovných montérkach zafŕkaných od farby a rýchlo miznú v útrobách hotela. Alexandra je napriek uvoľneným opatreniam stále zatvorená a vedúca recepcie, manažérka hotela a niekoľko ďalších zamestnancov pomáhajú dokončovať posledné prípravy pred oficiálnym otvorením hotela. Ubytovaných hostí tu nemali už zhruba tri mesiace.

Jánska dolina je napriek veľkému počtu hotelov či penziónov menej frekventovaná turistická oblasť Liptova. Ľudí láka najmä turistika v Nízkych Tatrách, jaskyne, kúpalisko či minerálne jazierko Kaďa a prameň Teplica, ktoré sa stali hlavnou atrakciou tejto lokality. Miestni obyvatelia sa často chvália aj tým, že sa ich dolina ešte neobjavila v hľadáčiku developerov. Oblasť však profituje z turizmu a pandémia im urobila škrt cez rozpočet.

Alexandra Wellnes Hotel ostal zatvorený aj po uvoľnení opatrení. Otvoriť by ho mali začiatkom júla.
Zdroj: ROBO HUBAČ
Alexandra Wellnes Hotel ostal zatvorený aj po uvoľnení opatrení. Otvoriť by ho mali začiatkom júla.

Keď sa na Slovensku objavili prvé prípady nákazy koronavírusom, miestne hotely a penzióny čakal rovnaký scenár. Niektorí hostia začali rušiť alebo presúvať rezervácie už pred oficiálnym zatvorením hraníc a nariadením štátu zatvoriť prevádzky. Po rozhodnutí vlády hotelieri stopli rezervácie, začali vracať zaplatené zálohy alebo sa snažili presunúť termíny ubytovania na neskôr. Niektorí hostia s tým súhlasili, iní nie.

Plné úrady práce

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa