Turbulentný, stresujúci a ťažko predvídateľný. Taký je tento rok pre malé a stredné podniky, ktoré prežívajú mimoriadne ťažké obdobie už niekoľko dlhých mesiacov.

Do biznisu im vstúpila nielen pandémia a koronakríza, ktorú vyvolala, ale aj štát a vláda rôznymi protipandemickými opatreniami, ktoré sťažili alebo znemožnili podnikanie a v praxi nemali vždy len pozitívny efekt. A malé a stredné podniky, živnostníci a samostatne zárobkové osoby sú tí, ktorí to musia zvládnuť.

Štatistiky nepustia, „malých“ je najviac

Majú najväčší podiel na trhu, ale štát na nich často zabúdal aj v minulosti. To by sa mohlo čoskoro zmeniť. Naznačujú to aj niektoré body v programovom vyhlásení vlády Igora Matoviča. Samozrejme, len v prípade, že by sa aspoň čiastočne pretavili do praxe. Nie však separátne za zatvorenými dverami, ale pri obojstrannej komunikácii a jasnej argumentácii s odborníkmi zo sektora, v ktorom sa proklamované zmeny chystajú.

Medzi zaujímavé nápady patria napríklad licencie pre živnostníkov, spoločný systém výberu daní a odvodov, zvýšenie hranice na povinnú registráciu DPH, odstránenie zbytočnej byrokracie i spružnenie Zákonníka práce. Nedostatočná stálosť a predvídateľnosť legislatívy dlhodobo patrí medzi najväčšie bariéry podnikania. Firmy potrebujú jasné pravidlá fungovania a dobrý systém, v ktorom by mohli fungovať. Ako sa však ukazuje za posledné mesiace po voľbách, jedna vec je mať zámery na papieri, iná je kvalitne ich realizovať v praxi. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa