V ostatných rokoch sa však zmenili aj samy odbory. Dlhodobý monopol Odborového zväzu Kovo (OZ Kovo) pod vedením Emila Machynu sa začal oslabovať najmä vplyvom vzniku Moderných odborov AIOS. Pod ich hlavičkou sa spájajú zväzy nespokojné s OZ Kovo, ktoré ho považujú za málo razantné, skostnatené a príliš prepojené na politickú stranu Smer-SD.

Moderné aj neštandardné odbory

Moderné odbory sa zviditeľnili vďaka ostrému štrajku v najväčšej domácej automobilke Volkswagen Slovakia pred dvoma rokmi. Tamojšie Moderné odbory Volkswagen (MOV) vznikli ako reakcia na snahu OZ Kovo odstaviť dlhoročného predáka základnej odborovej organizácie patriacej pod Kovo Zoroslava Smolinského. Ten následne založil práve MOV.

Počas nasledujúceho kolektívneho vyjednávania v júni 2017 na šesť dní zastavili výrobu, keď sa s vedením podniku nevedeli dohodnúť na zvyšovaní miezd.

Išlo o prvý štrajk v automobilovom priemysle v novodobej histórii Slovenska a hneď v najväčšej firme odvetvia. Odvtedy sa moderné odbory rozšírili aj do ďalších podnikov ako napríklad štvrtej automobilky Jaguar Land Rover Slovakia, logistického centra Amazon v Seredi či skalického závodu výrobcu ložísk Schaeffler.

K tomu sa pridal druhý trend, keď vznikajú odborové organizácie aj v nových segmentoch, ako sú centrá podnikových služieb (BSC), reprezentované trebárs firmami ako IBM, AT&T, T-Systems či Dell. Tieto podniky už dnes poskytujú nadštandardné platy, ale patria medzi firmy s najvyšším pomerom osobných nákladov k tržbám na Slovensku, čo ohrozuje ich konkurencieschopnosť v rámci materských spoločností.

Navyše, s pôsobením odborov nemajú skúsenosti a ich vznik im prináša ďalšiu administratívnu záťaž. K tomu treba prirátať aj fakt, že spôsob práce a odmeňovanie sa v nich často vymykajú tradičnému modelu postavenému na tarifných platoch.

Tretím a najkritickejším bodom je vznik neštandardných odborových organizácií, ktoré zneužívajú zastaranú a vágnu pracovnoprávnu legislatívu upravujúcu vznik a fungovanie odborov na špekulatívne konanie, hraničiace až so šikanovaním firiem.

Využívajú predovšetkým to, že na založenie odborov v podniku stačí splniť len formálne podmienky bez potreby dokázať svoju reprezentatívnosť, pričom prakticky im postačuje mať len jedného člena pracujúceho v danej spoločnosti. Napriek tomu majú rovnaké postavenie ako odbory s veľkou členskou základňou a silnejšie právomoci ako zamestnanecká rada.

Bez jasnej definície

Vznik a

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa