Prečo je polliter piva oveľa drahší v centre mesta ako na sídliskách? Ako sa zmení ponuka ubytovacích služieb v Bratislave a Košiciach počas majstrovstiev sveta v hokeji? Ale aj otázky ako: čo s ekonomikou urobí robotizácia, strop na dôchodkový vek či (už zrušený) odvod pre obchodné reťazce? Toto všetko sa týka aj mladých. Obzvlášť tých, ktorí sa zaujímajú o ekonómiu.

Ukázal to druhý ročník stredoškolskej ekonomickej olympiády, ktorý sa skončil minulý týždeň. Päť desiatok najšikovnejších študentov a študentiek z celého Slovenska si svoje schopnosti zmeralo v celoslovenskom finále, ktoré sa konalo na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Očkovanie proti populizmu

Matematická, fyzikálna či iné predmetové olympiády majú na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Organizuje ich ministerstvo školstva cez príspevkovú organizáciu Iuventa. „Ekonomická olympiáda doposiaľ neexistovala, preto sme sa rozhodli túto dieru na trhu naplniť a takto mladých ľudí podporovať,“ hovorí Monika Budzák z inštitútu INESS, ktorý súťaž v ekonómii na Slovensku organizuje.

Projekt zameraný na zlepšenie ekonomickej a finančnej gramotnosti stredoškolákov v apríli ukončil svoj druhý ročník. Na Slovensko prišiel z Česka, kde vznikol pred tromi rokmi. „Veríme, že mnohým študentom priblížime svet ekonómie a ukážeme, že ekonomické problémy sa bezprostredne týkajú aj ich každodenného života – dokonca skôr, ako začnú zarábať, platiť dane či brať si hypotéky,“ vysvetľuje

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa