Za problémy zvyčajne môžu bývalí starostovia, ktorí cielene okrádali vlastné obce alebo boli jednoducho finančne negramotní.

„Nadmerné zadlženie často vzniklo ako následok prehnaných a neúspešných podnikateľských zámerov starostov,“ dodáva Matej Tunega, analytik INEKO.  Maslo na hlave majú zvyčajne aj poslanci miestnych zastupiteľstiev, ktorí neustrážili nekalé zmluvy či dokonca na nich spolupracovali.

Niektoré obce sa do problémov dostali pre zlé investície, ktoré im nevyšli. To je prípad Martina a Devína. Podbranč spadol do ozdravného režimu, čo je predsieň k nútenej správe, pre povodne. Pôvodcom niektorých finančných problémov miest a obcí je aj sám štát, napríklad keď im neuhradí platby za projekty z fondov EÚ, lebo nedodržali zmluvné podmienky. To sa prihodili obci Luhyňa pri Trebišove. Do dlhových problémov môže obec spadnúť aj pre povinnosť zaplatiť veľký záväzok ako následok súdneho sporu. Aj to sa prihodilo Martinu.

Nútená správa: ako prežívajú obce, ktoré nemôžu skrachovať

Zdroj: Zsolt Lukács

Devín – nekonečný príbeh

Jedna z najznámejších obcí, ktoré už viac ako dekádu existujú pod nútenou správou, je Devín. Do problémov sa táto mestská časť Bratislavy dostala už v roku 1996, keď zle zainvestovala do vlastných developerských projektov. Bývalé vedenie mesta si zobralo nevýhodné úvery a dokonca vydávalo zmenky, ktoré Devín nevie dodnes splácať. V nútenej správe je už 13 rokov od roku 2005 a jeho dlhy sú aktuálne vo výške 11 miliónov eur.

Obce v nútenej správe

(k októbru 2018)

Obec Švedlár
od júna 2015 pre zmluvné pokuty, ktoré si uplatňoval už nebohý bývalý starosta voči Obecným lesom.

Mestská časť Bratislava-Devín
od apríla 2005 pre zlé podnikateľské projekty pri založení miestnej akciovky Devín Holding ešte v 90. rokoch.

Obec Turá pri Leviciach
od septembra 2017 pre nehospodárne konanie bývalého starostu.

Obec Luhyňa pri Trebišove
od augusta 2013 pre nepreplatenie úveru za spoluúčasť na eurofondovom projekte opravy obecného domu.

„Paradoxne každý rok dochádza po splátke dlhu nie k jeho poklesu, ale k nemalému nárastu,“ uvádza Ľubica Kolková, starostka Devína.

Nútená správa: ako prežívajú obce, ktoré nemôžu skrachovať

Podbranč: ozdravý režim pre povodne Zdroj: Maňo Štrauch

Najnovšie tejto mestskej časti Bratislavy mal podľa TASR finančne pomôcť známy podnikateľ a spolumajiteľ finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč, ktorý tam býva.  

„Rokovali sme s ním o 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa