Nemecká ekonomika spomaľuje už od začiatku minulého roka. Každý z piatich po sebe idúcich kvartálov bol jej medziročný ekonomický rast nižší. Zatiaľ sa ale zdalo, že technickej recesii odolávala.

Avšak nedávno zverejnené dáta naznačujú, že krajina je už pol roka v recesii. Počas štvrtého kvartálu minulého roku hospodársky rast poklesol o 0,5 percenta a v prvom kvartáli tohto roka sa opäť dostane do záporných hodnôt, naznačujú marcové ekonomické dáta, ktoré vyšli omnoho horšie, ako sa očakávalo. 

Nemecká priemyselná produkcia medzimesačne poklesla o 3,4 percenta, najviac za posledný rok. Už predtým na problémy upozornili nové objednávky, ktoré sa prepadli o viac ako desať percent - najviac od príchodu covidu v apríli 2020. Výstup nemeckého priemyslu ostáva pod úrovňami spred pandémie. Jeho slabý výkon má na svedomí najmä prepad externého dopytu, keď marcový export poklesol o päť percent pre slabý dopyt zo Spojených štátov a z Číny.

K tomu sa pridáva slabý domáci dopyt, keď marcové maloobchodné tržby poklesli o 2,4 percenta, najviac zo všetkých štátov v eurozóne. „Očakávame, že priemyselná výroba bude v nasledujúcich mesiacoch naďalej klesať a prispeje k tomu, že nemecká ekonomika sa v druhej polovici roka nezotaví, ale skôr sa treba obávať miernej recesie,“ povedal Ralph Solveen, ekonóm nemeckej banky Commerzbank. 

Habeck and his Norwegian counterpart at SiemensEnergy
Neprehliadnite

Nemecko sa opäť chystá dobyť svet. Minister hospodárstva chce masívne dotovať cenu elektriny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa