Prichádzame k vyvýšenej pozorovateľni. Vyjdeme po drevených schodíkoch nahor. „Kto sa chce pozrieť do veľkého ďalekohľadu?“ ponúka Janči. „Máme tu krásne farebné husi kazarky, kŕdeľ bojovníkov bahenných a vzadu loví beluša.“ „A sprava prilieta kaňa močiarna,“ dodáva po chvíli. Všetky oči sa cez ďalekohľady, fotoaparáty alebo aj bez nich upierajú na breh jazera a na jeho trstinou porastenú hladinu. Kypí tam život, chránené prírodné prostredie poskytuje nepretržité, neustále sa meniace divadlo. Jeden z našej skupiny sa o dianie na jazere až tak nezaujíma, ale sústredene si fotografuje čosi v tráve pod pozorovateľňou. „Orchidea, Orchis morio,“ vysvetľuje so širokým úsmevom.

Vhodná alternatíva

Sme neďaleko mestečka Illmitz a drevená pozorovateľňa je jedna z množstva podobných v tunajšom národnom parku Neusiedler See – Seewinkel. Ten sa o pár kilometrov ďalej, už na území Maďarska, volá Fertő-Hanság Nemzeti Park. Plytké Neziderské jazero (najväčšia hĺbka 180 cm, plocha 320 km2) s rozsiahlymi porastmi trstiny je rajom vodných vtákov. Žije ich tu trvale alebo prechodne vyše 300 druhov. Okrem nich, samozrejme, množstvo druhov cicavcov, unikátneho hmyzu a rastlín, typických pre túto stepnú oblasť Panónskej nížiny.

Naturewatching prichádza potichu

Rosnička zelená Zdroj: Mikuláš Sliacky

Po cestičkách sa pohybuje hodne podobných skupiniek, ako je naša. K jazeru prichádzajú peši, na bicykloch, na autách či dokonca autobusoch. Hromadne, vo dvojiciach, jednotlivo. Mladí aj starí. Obľúbeným spôsobom trávenia voľného času týchto ľudí sa stalo pozorovanie prírody. Naturewatching či wildlifewatching. V USA je to už dnes najprudšie sa rozmáhajúci spôsob cestovného ruchu, dovolenkovania a relaxu. Počty naturwatcherov – ekoturistov rastú aj v západnej Európe. Je to zrejme vhodná alternatíva pre ľudí, ktorých nebaví tráviť voľný čas na plážach, v nákupných strediskách alebo fitnescentrách.

Angličania milujú slovenské sovy

„V západnej Európe sú vzťahom k prírode známi najmä Angličania. Mnohé tamojšie veľké cestovné kancelárie sú zamerané najmä na birdwatching, pozorovanie vtákov,“ prízvukuje Tomáš Hulík. Je fotograf a filmár prírody, ktorý sa stal doma aj v Európe pojmom predovšetkým vďaka svojim unikátnym dokumentom o bobroch. Záujem o prírodu považuje za prejav kultúrnej a etickej úrovne národa. „Naturewatching však neprekvitá všade,“ zamýšľa sa. „V postkomunistických krajinách ľudia akoby nemali až taký záujem o aktívny pobyt v prírode, spojený s jej poznávaním. Zatiaľ sa vonku snažia robiť radšej niečo iba pre svoje zdravie – behajú, bicyklujú, korčuľujú sa po hrádzach.

Naturewatching prichádza potichu

Pestroň vlkovcový Zdroj: Mikuláš Sliacky

„Hej, domácich záujemcov o slovenskú prírodu nie je veľa, ale zahraniční návštevníci k nám chodia radi,“ pridáva sa náš sprievodca Janči. Je to Ján Dobšovič, mladý ornitológ a konateľ minicestovky, ktorá sa venuje ekoturistike. „Musíme im však ponúknuť, čo nemajú doma.“ Pre Angličanov a Holanďanov sú zaujímavé najmä slovenské lesy a v nich žijúce druhy zvierat. Na Slovensku máme napríklad desať druhov ďatľov, v Británii majú iba dva, rovnako je to, pokiaľ ide o sovy. To je pre nich veľké lákadlo, uvidieť aspoň niektoré. „Z ostatných zvierat sú pre nich najzaujímavejšie veľké cicavce: medvede, vlky, rysy, ale vieme ponúknuť aj zubry,“ vyratúva J. Dobšovič. Odrazu zastane: „Pst, počujete? Dudok!“ A naozaj, z neďalekého stromu sa ozýva typické: „Dududu, dududu!“

Pokračujeme pomaly ďalej po pobreží. Počúvame hlasný škrekot vtáčikov trsteniarikov, po tŕstí lezú zelené rosničky, na hladine lovia potápky, po priľahlých lúkach a viniciach sa špacírujú tisícky divých husí aj s čerstvým potomstvom... Na plytčinách sa brodia šišily bocianovité, bojovníky bahenné, kulíky, kalužiaky. Cez cestičku si vykračuje bocian. Fotoaparáty cvakajú, niektorí z nás si zapisujú, koľko druhov vtákov sme dnes už videli či počuli. Uzatvárajú sa stávky o pivo, či ich nakoniec bude menej alebo viac ako sedemdesiat...

Naturewatching prichádza potichu

Zdroj: Mikuláš Sliacky

Popri pozorovaní chvíľami diskutujeme. Aj T. Hulík sprevádza po Slovensku rozličné skupiny. „Ľudia, väčšinou zo zahraničia, sú ochotní investovať svoje peniaze, aby napríklad v zime mohli ísť ako dobrovoľníci monitorovať stopy vlkov či rysov,“ hovorí. „V rámci organizácie, s ktorou spolupracujem, Biosphere Expeditions. Prispievajú tak dobrovoľne k celosvetovej vedeckej práci, pomáhajú zaznamenávať pohyb zvierat v národných parkoch. Má to nielen slovenský, ale aj celosvetový záber: sledujú sa aj leopardy v Ománe či Namíbii, veľryby vo vodách Škótska...“ Takých dobrovoľníckych skupín je veľa. Vekovo mladší účastníci bývajú študenti a starší sú jednoducho milovníci prírody. Mnohí spočiatku hľadajú niečo, čo by ich bavilo, niektorí ostanú pri naturewatchingu. V mestečku Illmitz sa práve koná jeden z mnohých pravidelných festivalov či veľtrhov pre pozorovateľov prírody. Mnoho organizácií z Rakúska aj zo susedných štátov tu propaguje svoje zaujímavé územia či akcie. Slovenská Natura 2000 propaguje projekt Restorationofthe Wetlandsof Záhorie Lowland, informuje aj o obnove a manažmente biotopov pieskových dún vo Vojenskom výcvikovom priestore Záhorie. Regionálne ochranárske združenie BROZ z Bratislavy ponúka knižného sprievodcu zaujímavými lokalitami pozdĺž Dunaja od Moravy po Ipeľ... Sú tu Slovinci, Maďari, Česi, Taliani. Súbežne sa v Illmitzi konajú kulinárske akcie, trh s ďalekohľadmi a fotoaparátmi, ochutnávka miestnych vín... Podobné podujatia tu aj v okolí bývajú pravidelne. Niet týždňa, aby miestni niečo pre milovníkov prírody nepripravili.

Naturewatching prichádza potichu

Mestečko Rust patrí aj bocianom Zdroj: Mikuláš Sliacky

Pracovné miesta a príroda

„Ekoturistika, samozrejme, pomáha miestnemu drobnému podnikaniu a zamestnanosti,“ poznamenáva T. Hulík. „Je to dôkaz, že zachovaná unikátna príroda môže byť trvalým zdrojom príjmov pre región.“ Má pravdu, naturewatching si totiž kladie za cieľ prirodzeným spôsobom vytvárať aj možnosti na drobné podnikanie a ovplyvňovať zamestnanosť v regiónoch. Návštevníci potrebujú niekde bývať, stravovať sa, dopravovať nenáročným spôsobom. To je šanca pre súkromné penzióny a stravovacie zariadenia, ktoré núkajú krajové špeciality, tu v Burgenlande vinárske výrobky a v známom východomaďarskom národnom parku Hortobágy dominujú miestne jedlá. Ako atraktívny dopravný prostriedok na Hortobágske jazerá a močariny v Maďarsku slúži zachovalá úzkokoľajná železnička, volské či konské záprahy. Všade je možné prenajať si sprievodcu, ktorý vie, kde sa ktorý druh zvierat zdržuje a ako sa k nemu dostať bez toho, aby ho watcheri vyrušili. Drobné podnikanie prekvitá spolu s prírodou.

Naturewatching prichádza potichu

Tomáš Hulík na love Zdroj: Mikuláš Sliacky

„Žiaľ, na Slovensku je to inak,“ krčí plecami T. Hulík. „Mám čerstvú neblahú skúsenosť. Bol som práve s kolegami zo zahraničia nakrúcať dokumentárny film v Národnom parku Poloniny. Povedal som im – vážení, ideme do poslednej naozajstnej divočiny. A potom sme sa denne museli vyhýbať na lesných cestách kamiónu za kamiónom, ktoré odtiaľ vyvážali drevo na štiepku do elektrární... Úplne šialene sa tam rúbe. Kolegovia skončili v šoku, nešlo im do hlavy, prečo má mať úzka skupinka polomafiánov devastačný osoh z regiónu, ktorý by celý mohol žiť z prírodných daností a vzácností. Kým sa aj toto legislatívne neupraví, nepohneme sa z miesta.“

Naturewatching prichádza potichu

Pipíška chochlatá Zdroj: Mikuláš Sliacky

Nasadáme do nášho mikrobusu a presúvame sa o pár kilometrov ďalej, na územie Maďarska. Dúfame, že uvidíme tok najväčších európskych lietajúcich vtákov – dropov, ktoré na Slovensku už pravdepodobne vyhynuli. Tešíme sa na vzácne volavky purpurové, kane močiarne aj orly kráľovské. Neujdú nám ani lyžičiare s lopatkovitým zobákom, vrtké šabliarky ani vzdušní akrobati – cíbiky chocholaté. Pravdaže, Dobšovičova minicestovka ponúka záujemcom naturewatching nielen na Nezideri a v Hortobágypuszte. Majiteľ sprevádza milovníkov prírody aj do viacerých lokalít na Slovensku. Tematickými zájazdmi sú napríklad: Sovy a ďatle karpatských lesov, Za orlami krikľavými a bocianmi čiernymi na Oravu, Pozorovanie medveďov hnedých v Tatrách, Danielia ruja, Kvety a hmyz Devínskej Kobyly, fotokurzy pre začiatočníkov... „Ponúkame pozorovanie prirodzeného správania živočíchov, ich fotografovanie alebo záznam spevu vtákov bez toho, aby sme narušili ekosystém,“ prízvukuje J. Dobšovič.

Na začiatok

Ak niekto chce skúsiť, či by ho tento spôsob relaxu chytil za srdce, môže začať vlastne kedykoľvek a kdekoľvek. Nemusí hneď chodiť do národných parkov či do zahraničia, stačí mu vlastná záhrada alebo najbližší mestský park či lúka. Len čo človek začne byť všímavý, objaví aj vo svojom bezprostrednom okolí netušené veci. Napríklad svet hmyzu. Postupne zistí, k čomu inklinuje – k rastlinám, zvieratám... Pri začiatkoch netreba ani ďalekohľad, ani extra fotoaparát, ani väčšie investície. Len nikdy netreba zabudnúť, že aj pre pobyt v prírode platia pravidlá. Prinajmenšom tak ako v cestnej premávke. Musím vedieť, čo môžem a čo už nie, kde je už pre mňa červená. Preto aj na pozorovanie prírody treba prípravu, tak ako na šoférovanie je potrebná autoškola. Alebo je vhodné nájsť niekoho, kto tú prípravu už má, a ísť s ním. To je alfa a omega. Ak chcem v prírode niečo uvidieť, treba sa naučiť čo najviac splynúť s prostredím, správať sa ticho a – slušne. Vtedy sa dostaví odmena v podobe zážitkov, na ktoré sa nezabúda.

Ponuka Európy

Švédsko: losy a bobry

Nemecko: diviaky, jelene, tchory, myšiaky

Španielsko: delfíny, korytnačky, vlky, líšky, dropy

Portugalsko: hady, jašterice, mloky, žaby, vydry

Chorvátsko: motýle

Poľsko: zubry, bobry, vydry, losy, kuny

Island: veľryby, morské vtáky

Švajčiarsko: svište, orly

V divadelnej hre

Už William Shakespeare v texte svojich Veselých paničiek winsdorských spomína, že manžel jednej z nich šiel ráno pozorovať vtáky.

Prezident pozorovateľ

Veľkým priaznivcom birdwatchingu bol napríklad bývalý americký prezident Jimmy Carter. Kvôli tejto svojej záľube špeciálne navštívil 25 krajín.

Celebrity

K ďalším nadšeným pozorovateľom prírody patria napríklad Laura Bushová, britský princ Philip, ba aj Paul McCartney.

James Bond zachraňuje

V ochrane prírody sa angažuje aj predstaviteľ Jamesa Bonda, americký herec Pierce Brosnan, najmä pokiaľ ide o záchranu veľrýb.

Autor je spolupracovník TRENDU.