Marian Kočner a Norbert Bödör mali políciu pod palcom, zneužívali ju v prospech Smeru a proti novinárom. Štát ovládla mafia, fungovala tu zločinecká skupina zložená z vysokopostavených policajtov, prokurátorov a sudcov. To sú v skratke zhrnuté reakcie prevažne opozičných politikov na prepisy komunikácie medzi podnikateľom M. Kočnerom z mafiánskych zoznamov a N. Bödörom s väzbami na stranu Smer-SD.

Prepisy začiatkom augusta zverejnil Denník N. Dá sa z nich vyčítať, ako sa M. Kočner snažil ovplyvňovať prácu polície a prokuratúry, zneužíval kontakty na najvyšších miestach na vybavovanie svojich „obchodov“ a diskreditáciu či likvidáciu konkurentov, oponentov alebo slušných vyšetrovateľov, ktorí sa snažili jeho kauzy vyšetrovať.

„Prosím ťa, a k tomu Láskovi, čo mu dali šetriť zmenky, nevieme nič?“ pýtal sa napríklad M. Kočner N. Bödöra. Napokon nezistili nič a vyšetrovateľ Jaroslav Láska M. Kočnera spolu s Pavlom Ruskom v kauze miliónových zmeniek obvinil. Dnes obom hrozí dvanásť až 20 rokov za mrežami. Je to prvý prípad ekonomickej trestnej činnosti, pre ktorý stojí M. Kočner pred súdom.

Predtým jeho prípady riešili dvaja vyšetrovatelia národnej finančnej jednotky v Banskej Bystrici Jaroslav Barochovský a Štefan Jombik. Kým pri pochybných finančných operáciách neváhal M. Kočner využívať nastrčené osoby, takzvané biele kone, policajných vyšetrovateľov využíval ako tromfy, teda skôr čierne kone.

Všetky podozrenia voči M. Kočnerovi, ktoré riešili Š. Jombik a J. Barochovský, sa skončili notoricky známym konštatovaním: Skutok sa nestal. Naopak, pri stíhaní oponentov M. Kočnera boli až nadmieru aktívni.

Svätý pokoj

Ani jeden z dvojice vyšetrovateľov, ktorí sú podozriví z toho, že pomáhali zakrývať podvody M. Kočnera, už pre políciu nepracuje. Obaja koncom minulého roka požiadali o uvoľnenie do civilu. Od začiatku roka 2019 sú na dôchodku. O odchod z Policajného zboru požiadali štyri mesiace potom, ako M. Kočner putoval za mreže pre kauzu zmenky a začali sa na neho valiť obvinenia z ďalších ekonomických trestných činov.

Novinári sa od minulého roka už niekoľkokrát pokúšali neúspešne od oboch vyšetrovateľov získať stanoviská k podozreniam, ktoré vyšli na verejnosť. Utopili napríklad miliónovú kauzu súvisiacu s prevodmi vlastníctva pri hoteloch na Donovaloch, „vďaka“ ktorým sa M. Kočner dostal k miliónovým vratkám DPH.

Stáli tiež za stíhaním developera bytového domu

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa