Stovka najbohatších Čechov a Slovákov vlastní majetok v rekordnej hodnote 71 miliárd eur. Po vlaňajšom miernom poklese, ktorý spôsobil ekonomický vplyv pandémie koronavírusu, rozmnožila biznisová elita svoj majetok o viac ako jedenásť miliárd eur.

Raketový rast jej bohatstva sa opiera nielen o tohtoročné oživenie domácich, ale aj svetovej ekonomiky.

1. miesto: Renáta Kellnerová - 12 miliárd eur

Marcové úmrtie dlhodobo najbohatšieho Čecha a zrejme aj najznámejšieho českého finančníka Petra Kellnera bolo šokom pre biznis aj širšiu
verejnosť. Správkyňou Kellnerovej pozostalosti a pravdepodobnou dedičkou je 59-ročná vdova Renáta Kellnerová. Tá sa tak zároveň stala treťou najbohatšou Európankou, vo svete je medzi ženami podľa agentúry Bloomberg štrnásta.

Skupina PPF má za sebou neľahký minulý rok poznačený takmer 300-miliónovou stratou. Hoci počas druhého polroka sa PPF prehuplo do zisku, horká pachuť pandémie zostala. A to predovšetkým pre zahraničný úverový biznis dcérskej spoločnosti Home Credit. Tá vlani prerobila pol miliardy eur a nespamätala sa ani počas prvej polovice tohto roka.

Na druhej strane skupina PPF dostala zelenú na prevzatie mediálnej skupiny CME (vrátane televízie Markíza), ktorej sa počas prvého pandemického roka podarilo zarobiť po sedempercentnom medziročnom zlepšení zhruba 33 miliónov eur.

Darí sa aj českému O2, ktorému v prvom polroku vzrástol zisk o 11,5 percenta, na 113,5 milióna eur. Telekomunikačná divízia PPF Telecom Group, ktorá zahŕňa okrem iného O2 na Slovensku a v Česku či infraštruktúrne spoločnosti Cetin v Bulharsku, Česku, Maďarsku a Srbsku, zarobila v tomto roku za prvých šesť mesiacov zhruba trištvrte miliardy eur, teda o osem percent viac.

Skupine patria aj firmy PPF Real Estate Holding, Škoda Transportation, podiely v ťažiarovi zlata a striebra Polymetal či internetovom porovnávači Heureka. Na hodnote vzrástol aj podiel PPF v Moneta Money Bank. Veľkou transakciou skupiny PPF bol októbrový predaj tridsaťpercentného podielu v Cetine do rúk singapurského štátneho fondu GIC.

Podľa niektorých odhadov mohlo PPF za podiel zinkasovať až 2,3 miliardy eur. Začiatkom novembra skupina PPF v rámci jednej z najväčších transakcií v strednej a vo východnej Európe predala poľskej spoločnosti Allegro svoj 40-percentný podiel v Mall Group, získala zhruba tristo až štyristo miliónov eur.

Renáta Kellnerová
  • Vek: 59 rokov.
  • Oblasť: Financie, telekomunikácie, reality.
  • Zdroj majetku: Skupina PPF.

Viac v Trend Prime