Najväčšiu obetu z pohľadu generácií prinášajú v pandémii covidu deti. Len sa nad tým na chvíľu zamyslite. Zatvorili sme im školy a donútili ich vzdelávať sa z domu. Nepripravenosť nášho školstva na diaľkové vzdelávanie, domáca izolácia a nedostatok sociálneho kontaktu s inými deťmi majú drastický dosah nielen na rozvoj ich kognitívnych zručností, ale aj na ich duševný a sociálny rast. Túto obetu pritom nepodstupujú pre seba, ale pre nás. Ako to?

Deti nakazené covidom nemajú žiadne alebo len mierne symptómy. Nebezpečenstvo nákazy je u nich skôr v tom, že môžu vírus preniesť na rodičov. Strednú a staršiu generáciu štát síce prinútil zostať doma tiež, v ich prípade je však kognitívny vývoj už dokončený, preto sociálna izolácia ovplyvní ich budúcu osobnosť menej. Navyše doma zostávajú aj pre seba, pretože s rastúcim vekom rastie aj riziko, že ich covid-19 môže usmrtiť alebo na nich zanechať dlhodobé zdravotné ťažkosti.

V marci sa svet zhodol na tom, že zatvorenie ekonomiky a prepad HDP sú menším zlom než milióny mŕtvych, ktorých sme zachránili lockdownom. Uprednostnenie života ľudí pred ekonomikou je rozhodnutie, ktoré aj po roku spochybňuje málokto.

Z pohľadu detí je to však komplikovanejšie. Je možné, že sme sa už dávno dostali do bodu, v ktorom pre ne zatvorené školy a sociálna izolácia predstavujú nepomerne väčšiu hrozbu ako samotný vírus. Namieste je otázka, či takáto generačná solidarita, ktorú sme deťom vnútili, nebude mať nakoniec fatálne dôsledky pre budúcnosť celej generácie. Dôsledky, ktoré sa objavia až v budúcnosti, a preto dnes nevieme odhadnúť ich rozsah.

Duševné zdravie

Prečo sú vlastne zatvorené školy taký problém? Čo zlé je na tom, že sa v tomto školskom roku nestihnú deti naučiť nič o bitke pri Moháči, Pascalovom zákone či o zhodných a nezhodných prívlastkoch? Veď napokon v kurikulárnej reforme, ktorá by sa raz mala dostať na stôl, sa počíta aj s osekávaním práve takýchto tém.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa