Armádna modernizácia, ktorá sa na Slovensku spomína v pravidelných intervaloch, viac nie je ako Columbova žena, o ktorej sa často hovorí, ale nikto ju ešte nevidel. Vojaci tento rok dostanú novú techniku za stámilióny eur. Ministerstvo obrany SR pre TREND načrtlo, akú výzbroj chce nakupovať, jednotlivé projekty sa vo finále môžu ešte meniť.

Dlhodobé plány sa prehodnotia

Nemenej dôležitá je otázka, čo s chátrajúcou armádnou infraštruktúrou, ktorá si rovnako vyžaduje miliónové investície. Súčasné vedenie ministerstva sa okrem iného pustilo do prehodnocovania dlhodobých plánov, v ktorých sa hovorí aj o nákupoch.

Hotové by mali byť v lete tohto roka a mali by priniesť jasný koncept až do roku 2035. Práve nesystémové riešenia dostali Ozbrojené sily SR na hranicu diskusie o tom, či ich vôbec potrebujeme. Papier však znesie veľa, čo už mnohokrát ukázala minulosť. Ďalšou otázkou pri nákupoch techniky je to, či štát nedokáže obranu obyvateľov zaobstarať aj lacnejším spôsobom.

Za výzbroj zaplatíme v súčte niekoľko miliárd eur, pre zaujímavosť – posledný dlhodobý plán počítal so sumou vyše sedem miliárd eur. Obstarávať sa bude predovšetkým kolesová technika, teda väčšie či menšie obrnené transportéry, ktoré majú byť základom fungovania takzvanej ťažkej mechanizovanej brigády. Ide o jeden zo záväzkov voči Severoatlantickej aliancii (NATO), s ktorého plnením meškáme už niekoľko rokov. Stále platí, že na obranné výdavky má Slovensko ročne minúť dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP).

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa