Hovorí sa o nich ako o novej pracovnej sile, no treba si uvedomiť, že ľudia z Ukrajiny na Slovensko prichádzajú preto, že stratili domov a báli sa o život. Podľa výkonnej riaditeľky pracovnej agentúry Maxin’s Kataríny Garajovej je to len jedna z mnohých nepresných predstáv o pracovníkoch spoza východnej hranice Slovenska.

Udalosti na Ukrajine vytvorili na pracovnom trhu novú situáciu. Ako ju vnímajú pracovné agentúry?

Reagovať na dané zmeny nie je jednoduché. Nie každá agentúra má na to materiálno-technické alebo personálne podmienky. Je potrebné disponovať adekvátnym rozsahom poskytovaných služieb, širokou databázou vhodných obchodných partnerov aj ľudským potenciálom, ktorý sa novej situácii musí dennodenne venovať. Keďže sme už pred vojenskou inváziou zamestnávali okolo šesťstopäťdesiat Ukrajincov, rozhodli sme sa po začiatku konfliktu tieto zdroje investovať do pomoci rodinám a priateľom našich zamestnancov. Aj preto sme sa zapojili do komplexnej humanitárnej pomoci a po ich čiastočnom etablovaní na Slovensku či v Českej republike vznikla myšlienka pomôcť im lepšie zvládnuť ťažkú situáciu a zaradiť ich do pracovného procesu. Táto idea pozitívne oslovila našich dlhoročných obchodných partnerov, výrobné spoločnosti, ktoré ju za našej súčinnosti pretavujú do hmotnej podoby. Pomôcť chceme každému občanovi Ukrajiny, ktorý nás žiadal o pomoc, preto postupne dávame šancu zamestnať sa všetkým, ktorí o to majú reálny záujem.

S akými novými požiadavkami sa zo strany zamestnávateľov v tejto situácii stretávate?

Podľa nášho názoru neexistujú nové požiadavky. Zamestnávatelia majú svoje kritériá v závislosti od druhu a náročnosti výroby. Naša spoločnosť s nimi spolupracuje dlhodobo, vieme teda presne, akých vhodných kandidátov hľadajú a aký typ pracovníkov im bude vyhovovať. Na základe toho vyberáme vhodných uchádzačov, ktorí absolvujú pracovné pohovory s našimi koordinátormi a prejdú manuálnymi testmi zručnosti podľa druhu a charakteru výroby. Až potom ich predstavíme klientovi. 

Na Slovensko prichádza vlna nových pracovníkov. Čo potrebujú od pracovného trhu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa