Čo vás dokáže postaviť na nohy okrem kávy?

Kedysi som bol nočná sova, aktuálne som však skôr ranné vtáča. Takže keď je niečo dôležité, najradšej to urobím ráno. Napríklad si na doobedie vyhradzujem čas na vybavenie mailov. Počas dňa si na to už kvôli stretnutiam nenájdem čas. No najlepšie ma dokáže postaviť na nohy stres v kombinácii s konkrétnym cieľom. Ak som pod stresom, samozrejme, tým znesiteľným, väčšinou som veľmi efektívny a nepotrebujem žiadne ďalšie podporné prostriedky.

Čím ste posadnutý najviac, ale nie ste na to hrdý?

Logikou a logickým rozmýšľaním. V niektorých situáciách je to super, v iných je to silno kontraproduktívne. Najmä ak to zdržuje dôležité rozhodnutia. Preto sa snažím viacej spájať s mojou intuíciou a aktívne vypínať myseľ.

Majiteľ portálu ZľavaDňa: Snažím sa aktívne vypínať myseľ

Najradšej oddychujem aktívne, na dovolenke na Kube som si takto zatancoval s delfínmi. Zdroj: Archív Petra Pašku

Čo vás teda chráni pred vyhorením?

Jednoznačne aktívny oddych. Prácu sa snažím vyvažovať rôznorodými aktivitami v súkromí. Chodím cvičiť, navštevujem wellness centrá, milujem tancovanie, športujem, hrám na gitare alebo si idem sadnúť von s kamarátmi.

Je nejaká rada, ktorá vám v živote najviac pomohla?

Pre mňa je to poznanie, že je neefektívne dávať rady a vo všeobecnosti ich treba brať s veľkou rezervou. Bolo to na seminári Coaching podľa mozgu a vysvetlili nám, ako funguje náš mozog, prečo je oveľa dôležitejšie, aby si každý sám našiel vlastné riešenie. Každý z nás je jedinečný, individuálny a aj najlepšie mienená rada nám vôbec nemusí pomôcť.

Je teda niečo, čo vás dokáže vytočiť do zúrivosti?

Do zúrivosti sa dostávam zriedkakedy. Z minulosti mi napadá jedine veľmi silne arogantné a bezohľadné správanie niektorých ľudí. Týmto ľuďom sa snažím vyhýbať a v poslednom čase si ani nespomínam, kedy som nejakého takého stretol.

Ako sa snažíte zladiť pracovný a osobný život?

Snažím sa tráviť čo najmenej času v práci, a keď som tam, využívať ho čo najefektívnejšie. Veľmi ma pri tom inšpirovala kniha 4-hodinový pracovný týždeň. Veľmi dlho som podľa toho fungoval, avšak v poslednom čase sa mi to trošku pokazilo.

Ako vyzerá vaša nedeľa, ak nejdete do práce?

Zakaždým ju trávim inak a závisí to aj od ročného obdobia, počasia, dohodnutých aktivít alebo mojej nálady. Platí však, že sa snažím netráviť ju pracovne a na prácu skôr nemyslím.

Preferujete dobrú reštauráciu alebo vlastnú kuchyňu?

Dobrú vegetariánsku reštauráciu. Mám dokonca jednu obľúbenú thajskú vegetariánsku reštauráciu v Bratislave, do ktorej sa vraciam pravidelne.

Aké aplikácie máte vo svojom smartfóne?

Používam minimum aplikácií, snažím sa ich obmedziť. Využívam skôr tie praktické alebo komunikačné.

Ste viac na šport alebo umenie?

Určite na šport, hoci mám veľkú vášeň pre tanec. Do práce síce chodím autom, ale vo voľnom čase rád športujem.

Akú prioritu vo vzdelávaní by ste si dali spätne, ak by ste boli opäť tínedžerom?

Viac sa venovať svojim pocitom, túžbam, potrebám, intuícii a menej byť orientovaný na logiku, cieľ a výsledok. Naše školstvo je zastarané, venuje sa takmer výlučne vedomostiam, ktoré sa dajú vygoogliť za pár minút. Minimum času sa deti učia poznávaním seba, svojej intuície a svojich emócií.

 

Peter Paška (38) vyštudoval daňovníctvo a daňové poradenstvo na EU v Bratislave a v roku 2003 začal pracovať v spoločnosti PricewaterhouseCoopers. O rok nato začal podnikať a založil portál Obedovat.sk. V roku 2009 sa k nemu pridal Zdenko Hoschek a o rok neskôr založili zľavový portál ZľavaDňa, v roku 2011 aj SlevaDne.cz. Od novembra je ich jediným majiteľom. V roku 2013 založil rezervačný systém Bookio, v roku 2014 vstúpil do firmy Education.sk a projektu Kurzy.sk a založil Edumio.