Banky v prvom polroku okúsili výrazný prepad ziskovosti. Počas prvých šiestich mesiacov zarobili v čistom o 64 percent menej ako pred rokom. Najväčší podiel na tom má nárast opravných položiek, ktorým sa banky pripravujú na vyšší počet nesplácaných úverov v súvislosti s koronakrízou. Významnou mierou sa do výsledkov premietol aj zvýšený bankový odvod.

Kým vlani v prvom polroku bankový sektor zarobil 345,6 milióna eur, v tomto roku to v rovnakom období bolo len 125,5 milióna. Bankári už koncom minulého roka vedeli, že k zisku z vlaňajška sa im v tomto roku nepodarí ani len priblížiť. Dvojnásobný bankový odvod im mal podľa predpokladov z vreciek vytiahnuť 300 miliónov eur. Už len to by stačilo na to, aby sa zisk sektora výrazne prepadol.

No to vtedy nič netušili o koronavíruse a o opatreniach, ktoré prakticky zastavili bežný chod hospodárstva. Prepad ekonomiky a zvyšovanie nezamestnanosti totiž pre banky znamená nárast počtu dlžníkov, ktorí prestanú splácať úver. „Vďaka moratóriu na splácanie úverov sme doteraz nezaznamenali bezprostredný nárast problémových úverov, v súlade s medzinárodnou účtovnou metodikou sme však vytvorili opravné položky na očakávané budúce straty pre pandémiu,“ komentuje polročné výsledky finančný riaditeľ a člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne Pavel Cetkovský.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa