Nie je náhoda, že populárne zimné stredisko prilákalo silnú koncentráciu domácej „smotánky“. Útočisko na Donovaloch našiel aj Marian Kočner, ktorý dnes čelí obžalobám zo závažných tresných činov vrátane objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Príbeh o tom, ako sa kontroverzný podnikateľ dostal k politickým špičkám, je priamo spätý s týmto malým turistickým strediskom na strednom Slovensku. To k sebe lákalo veľké mená ako žiadne iné, hoci pod Tatrami máme podobných stredísk vyše stovky. Obvinený podnikateľ z mafiánskych zoznamov si dokonca vyslúžil neoficiálny titul „pán Donovál“ a peniaze tam zarába doteraz – aj prostredníctvom nastrčených ľudí.

Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je letecký pohľad na centrálnu časť obce Donovaly.
Zdroj: Matej Kalina
Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je letecký pohľad na centrálnu časť obce Donovaly.

Na Donovaloch sa od roku 1996 pravidelne konali európske aj svetové šampionáty psích záprahov, ktoré stredisko preslávili po celej Európe. Najväčšie zimné podujatie na Slovensku pritiahlo do dedinky zakaždým desaťtisíce ľudí vrátane papalášov.

Pred dvomi dekádami sa jeden večer po pretekoch zišla skupina podnikateľov a politikov na večierku, ktorý zorganizoval M. Kočner. Ten pochádza z neďalekého Ružomberka a v okolí mal viacero priateľov.

O rok už usporiadal štvordňovú lyžovačku medzi Vianocami a Silvestrom a z akcie vznikla tradícia. Donovaly sa zapáčili mnohým, postupne si tam viacerí známi ľudia z biznisu kúpili či postavili chatu. Bol medzi nimi aj vtedy ešte neznámy podnikateľ Ladislav Bašternák.

„Ak ste chceli niečo vybaviť – a nemuselo to byť nevyhnutne v štátnej sfére –, stačilo, aby ste zašli na Donovaly. Vždy sa tam potĺkal niekto, kto vedel, koho na to potrebujete. Ak ste chceli kúpiť pozemok v Bratislave a nevedeli ste sa dostať k majiteľovi, na Donovaloch sa našiel niekto, kto vám vybavil všetky papiere.

Samozrejme, nebolo to zadarmo, určitým spôsobom ste mu za to boli zaviazaní,“ hovorí pod podmienkou anonymity bratislavský podnikateľ. Jedným z najmocnejších „vybavovačov“ sa postupne stal M. Kočner. Donovaly boli takpovediac jeho vysunutým pracoviskom.

Milióny vytiahnuté z hotelov

M. Kočner v stredisku najskôr vlastnil Šport hotel a menšie apartmány. Neskôr postavil aj luxusnejší štvorhviezdičkový hotel Residence a ďalší apartmán v radovej zástavbe. Ten využíva súkromne, často v ňom trávi čas jeho rodina. Nachádza sa na privátnej ceste, kam majú prístup iba rezidenti.

S oboma hotelmi súviselo Kočnerovho trestné stíhanie za neodvedenie dane a poistného, ktoré bolo dôvodom zaistenia časti jeho majetku. Podľa NAKA si hotely medzi sebou predávali schránkové firmy blízke M. Kočnerovi, ktorý mal na nehnuteľnosti záložné právo. Vďaka transakciám si firmy údajne vypýtali nadmerné odpočty DPH vo výške 8,2 milióna eur.

Kočner a jeho susedia. Ako Donovaly prilákali kšefty a domácu „smotánku“

V minulosti pritom vyšetrovanie v týchto veciach polícia zastavila. Postaral sa o to vyšetrovateľ Štefan Jombík, ktorý zametal pod koberec aj ďalšie Kočnerove kauzy. Dialo sa to podľa všetkého aj vďaka Kočnerovým kontaktom na politické špičky.

Vo vynachádzavom biznise s hotelmi na Donovaloch chcel M. Kočner pokračovať. Za hotelom Residence plánoval stavať wellnessové centrum a štát žiadal o eurofondy prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Novinár J. Kuciak, ktorého vraždu si podľa obžaloby objednal M. Kočner, upozornil, že žiadosť podala firma s väzbami na M. Kočnera v posledný deň podávania výziev. Dotáciu napokon nezískal.

Neprehliadnite

Starosta Donovál: Vraj tu máme pretlak peňazí. Tie sú v Bratislave

Spoločníkom a konateľom firmy, ktorá žiadala o eurofondy, je Marek Daňo, aktuálny riaditeľ Šport hotela. Ide o synovca súčasného starostu Donovál Miroslava Daňa. Ten hovorí, že M. Kočner už na hotel nemá dosah.

„Šport hotel zmenil majiteľa asi šesťkrát. Keď sa k nemu dostal pán Kočner s pánom Deákom z Liptovského Mikuláša, hotel bol v katastrofálnom stave a museli ho celý prerobiť. Podarilo sa to veľmi pekne, dnes ho už vlastní iná firma,“ tvrdí starosta. Marek Daňo, ktorý hotel vedie od roku 2016, hovorí, že s Kočnerom nekomunikoval. „Vôbec s ním nie som v kontakte,“ reagoval. Na otázku, komu patrí Šport hotel, odpovedal, že „tomu, kto je v obchodnom registri“.

Oficiálne vlastní Šport hotel firma Mountain Gate Suites & Spa. Tú ovláda akciovka Cascada, na ktorej čele stojí právnik Andrej Šabík. Ide o Kočnerovho advokáta, ktorý zastupoval jeho firmy v zmenkovom spore s Markízou, a zároveň je to vraj človek, ktorý preňho vynášal motáky z väzby. Že to robil, tvrdil aj bývalý Kočnerov spolupracovník Peter Tóth, niekdajší funkcionár SIS.

Luxusný Residence

Akcionárom v hoteli Residence je spoločnosť International Investment Hotels Holding, v ktorej je M. Kočner predsedom predstavenstva. Firmu vlastní maltská schránková spoločnosť, na ktorú je napísaný aj golfový areál v Báči. M. Kočner ho ovládol prostredníctvom pohľadávky, v prípade ho obvinili z trestného činu poškodzovania veriteľa.

Kočner a jeho susedia. Ako Donovaly prilákali kšefty a domácu „smotánku“

K hotelu Residence pristaval M. Kočner apartmány, ktorých časť nadobudla dcérska firma lekárnickej spoločnosti Unipharma. Tá ich ďalej prenajímala, čo sa M. Kočnerovi nepáčilo, a tak ich chcel naspäť. Unipharme navrhol, že jej za to prenechá starší Šport hotel, ktorý mal zrekonštruovať. Nezaviazal sa však, v akom rozsahu.

Rokovania stroskotali a M. Kočner Unipharmu žaloval, žiadal od nej odškodné 45 miliónov eur za ušlý zisk z prenájmu apartmánov na 25 rokov. Tie pritom na papieri plánoval prenajímať svojim firmám. Súd Kočnerovu žalobu v roku 2018 zamietol.

Hotel Residence TREND navštívil, počas sezóny bol plný. Interiér stavil na dojem veľkoleposti s kúpeľňami vykladanými mramorom. Izby sú komfortne zariadené, personál sa správa profesionálne. O M. Kočnerovi sa TREND od zamestnancov nič bližšie nedozvedel.

K hotelierstvu na Donovaloch pričuchol aj L. Bašternák, ktorý figuroval spolu s právnikom Markom Turčanom v spoločnosti Vega Plus. Tej patrí neďaleký hotel Encián. Ani jeden už vo vlastníckej štruktúre nie je, majiteľom je Jozef Deák, ktorý je vo firme od roku 2014. S M. Kočnerom bol štatutárom v hoteli Residence. L. Bašternák, od ktorého si bývalý premiér Robert Fico prenajímal byt v komplexe Bonaparte, si vedľa Enciánu postavil luxusnú chatu.

Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je Šport hotel.
Zdroj: MATEJ KALINA
Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je Šport hotel.

V stredisku ho bolo vídať často, strávil tu aj posledný Silvester pred nástupom do výkonu trestu. Počas sviatkov sa v stredisku koncentrujú aj ďalší známi ľudia. „Silvester na Donovaloch bol vždy, akoby ste prišli do vychyteného klubu v centre Bratislavy. Bývali tam všetci vplyvní ľudia s Počiatkom na čele,“ opisuje nemenovaný bratislavský podnikateľ.

Počiatkov rajón

Rekreačné chaty či komplexy má na Donovaloch podľa miestnych prakticky každý, kto v politike či biznise niečo znamená. Ako uvádza starosta M. Daňo, v súčasnosti sa tam však pohybuje menej prominentov než kedysi. Ani majstrovstvá v psích záprahoch sa na Donovaloch už nekonajú. „Nie sú na to financie a nikto nám s nákladmi nepomohol. Inak sa nedalo,“ tvrdí M. Daňo.

Niektoré veľké ryby sú tam však stálicami. „Pán minister rád trávi voľné chvíle na Donovaloch, preto si tam zaobstaral víkendovú chatu,“ vysvetľoval pred ôsmimi rokmi hovorca bývalého ministra Jána Počiatka kúpu nehnuteľnosti na Donovaloch. Bolo to v čase, keď získal spolu s manželkou luxusnú chatu na kopci, ktorá priamo susedí s takmer identickou stavbou patriacou L. Bašternákovi.

Kočner a jeho susedia. Ako Donovaly prilákali kšefty a domácu „smotánku“

Tento odsúdený podnikateľ ju neskôr prepísal na manželku, tak ako väčšinu svojich nehnuteľností. Chaty Počiatkovcov a Bašternákovcov majú dokonca spoločný vstup na pozemky, súkromnú cestu aj ten istý susediaci pozemok. Odhadovaná hodnota chaty J. Počiatka, ktorú postavil L. Bašternák, je milión eur. Jej financovanie exminister dopravy a predtým financií nikdy nevysvetlil.

Keď z kopca zídeme nižšie, týči sa tam luxusná stavba, typická skôr pre horské strediská v americkom Aspene než na Slovensku. V centrálnej časti obce pôsobí ako päsť na oko. Nie príliš ladiacu budovu pomenovali Donovalský pivovar. Podľa listu vlastníctva je majiteľom Počiatkov blízky priateľ Branislav Kušík, ktorý na Donovaloch vlastní aj chatu.

Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je Donovalský pivovar, ktorého majiteľom je Ján Počiatek.
Zdroj: MATEJ KALINA
Reportáž týždenníka Trend o investičných zámeroch rekreačného strediska Donovaly. Na snímke je Donovalský pivovar, ktorého majiteľom je Ján Počiatek.

Ide o človeka, ktorý bol počas Počiatkovho pôsobenia na ministerstve dopravy v rokoch 2012 až 2016 vo viacerých dozorných radách podnikov pod týmto rezortom. Popri Národnej diaľničnej spoločnosti napríklad aj v Slovenskej pošte či letiskách. Firme FoRest, v ktorej figuruje J. Počiatek s Robertom Kaliňákom, rovnako ako kontroverznej IT firme Anext, robil účtovníctvo práve B. Kušík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa