Jeden z najväčších tunajších zamestnávateľov zvládol koronakrízu so cťou. S dvomi podnikmi na Kysuciach a v Skalici, ktoré zamestnávajú celkovo zhruba desaťtisíc ľudí, sa nemecký Schaeffler odrazil od koronakrízového dna a opäť napreduje.

Oba podniky vlani v súčte takmer dosiahli na miliardovú hranicu tržieb, pričom podnik Schaeffler Kysuce zvýšil zisk až o 98 percent, na rekordných takmer 24 miliónov eur, a tržby mu narástli o desať percent, na viac ako 561 miliónov eur.

Vývoj v tomto roku oba podniky prekvapil podobne ako pandémia. Napriek tomu neočakávajú výraznejšie priame zhoršenie hospodárenia, keďže export a aktivity v Rusku predstavovali približne len jedno percento.

Za pozitívne výsledky na Slovensku vďačí Schaeffler najmä investíciám, ktoré realizoval v uplynulom období a ktoré smerovali primárne do modernejšej výroby, vývoja a nových projektov zameraných na elektromobilitu.

Komplexný vývoj

V objeme investícií sa spoločnosť Schaeffler Kysuce vlani zaradila na osemnáste miesto medzi top 50 najväčšími investormi v krajine. Aj preto získala nomináciu v ankete TREND Investor roka.

Na Kysuciach fabrika nemeckého výrobcu valivých ložísk primárne pre automobilový priemysel dosiahla v roku 2021 aj rekordný zisk. K ďalšiemu rastu by mohol tunajším fabrikám pomôcť najmä výskum a vývoj, na ktorý sa začali zameriavať.

Potvrdzujú to aj investície, ktoré Nemci v podniku na severe Slovenska v ostatných dvoch rokoch realizovali. Kým v roku 2020 predstavovali investície spoločnosti Schaeffler Kysuce viac ako 33,5 milióna eur, vlani to bolo až o vyše štvrtiny viac a presiahli úroveň 42,5 milióna eur.

Čoraz viac súvisia s elektromobilitou, keďže Schaeffler Kysuce získal viacero dôležitých projektov spojených s výrobou a vývojom produktov pre novú formu elektrickej dopravy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa