Najväčšími prijímateľmi asignácie sú tradične firemné nadácie, teda tie, ktorých zakladateľmi nie sú fyzické osoby, ale firmy. Meno zakladateľa, ktorý je zároveň ich najväčším prispievateľom, nezriedka nesú v samotnom názve. Firmy vďaka vlastným nadáciám získavajú lepšiu kontrolu nad tým, na aké projekty sa ich dve percentá z daní použijú. Zameranie aktivít, medzi ktoré rozdeľujú svoje prostriedky, nemusí súvisieť s činnosťou materskej firmy, projekty sú pestré. Týždenník TREND preto oslovil najväčšie firemné nadácie na Slovensku s otázkou, kam smerovala ich pomoc v minulom roku a akým spôsobom sa ich zameranie zmenilo v súvislosti s koronakrízou.

SPP podporuje najmä telesnú kultúru

Najviac projektov podporených Nadáciou Slovenského plynárenského priemyslu sa vlani realizovalo v oblasti znevýhodnených skupín obyvateľstva, zachovania kultúrnych hodnôt a komunitného i regionálneho rozvoja. „Najviac finančných prostriedkov smerovalo do podpory telesnej kultúry,“ hovorí správkyňa Nadácie SPP Eva Guliková. Nadácia podporila v roku 2019 zo zdrojov z asignovanej dane 351 projektov v celkovej výške viac ako 736-tisíc eur. Z darov partnerských spoločností sa podporilo 234 projektov v celkovej výške takmer 6,8 milióna eur.

Nadácia SPP rozdelí prostredníctvom mioriadneho grantu SPPolu 200-tisíc eur poskytovateľom sociálnych služieb.
Zdroj: Shutterstock.com
Nadácia SPP rozdelí prostredníctvom mioriadneho grantu SPPolu 200-tisíc eur poskytovateľom sociálnych služieb.

Aktuálnu situáciu Nadácia SPP reflektuje spustením mimoriadneho grantového programu pre domovy seniorov. Prostredníctvom programu Pomáhame SPPolu venuje nadácia poskytovateľom sociálnych služieb 200-tisíc eur. „O podporu sa môžu uchádzať prevádzkovatelia zariadení poskytujúcich sociálne služby pre seniorov pobytovou formou v domovoch pre seniorov, domovoch sociálnych služieb a v špecializovaných zariadeniach,“ vysvetľuje E. Guliková. V rámci programu je možné čerpať financie v zásade na všetko, čo treba na zabezpečenie zariadení, klientov a zamestnancov v boji proti pandémii. Nadácia SPP sa snaží vyhovieť podporeným subjektom aj zmenou harmonogramov projektov a prenosom projektov do online prostredia. Pandémia teda ovplyvnila štruktúru žiadateľov v roku 2020, obsah predkladaných žiadostí o podporu aj zmeny v projektoch.

Vzhľadom na odloženie povinnosti podania daňového priznania nadácia predpokladá príjem finančných prostriedkov z asignácie až koncom roka 2020. Keďže ide o príjem financií za predchádzajúce daňové obdobie, výšku asignačného príjmu by to nemalo výrazne ovplyvniť. „V roku 2020 ide najmä o časový posun v procese príjmu zdrojov. Výraznejšie zmeny v asignačnom príjme spôsobené koronavírusom sa môžu prejaviť až v nasledujúcom daňovom období.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa