Kto opravuje svoj dom či byt a chce ho energeticky vylepšiť, teda „ozeleniť“, môže čerpať nielen prostriedky z verejných zdrojov, ako sú napríklad eurofondy, ale aj peniaze od komerčných bánk.

Takouto cestou môžu postupovať aj firmy, ak chcú požiadať bankovú inštitúciu napríklad o pôžičku na financovanie fotovoltických elektrární či na projekty energetickej efektívnosti svojich výrobných hál. 

Financovanie zelených projektov zo súkromných zdrojov sa môže vzťahovať aj na ďalšie subjekty. Napríklad môže ísť o úvery pre združenia vlastníkov bytov na financovanie nutných opráv či modernizáciu ich nehnuteľnosti.

Bytový dom dostane v súkromných finančných inštitúciách peniaze napríklad na obnovu obvodových plášťov, rekonštrukciu striech, výmenu okien či inštaláciu solárnych panelov alebo dokonca tepelných čerpadiel.

Funenpark v husto obývanej centrálnej časti Amsterdamu ponúka príjemné zelené rezidenčné bývanie bez áut.
Neprehliadnite

Zelené budovy ovplyvňujú svoje okolie aj výkon ľudí v nich

Zelená hypotéka

Odborníci vidia veľký prínos napríklad v zelených hypotékach, ktoré sú nadviazané na zelené kritériá pri obnove alebo výstavbe budov. „Tým motivujú vlastníkov a investorov na udržateľnejšie riešenia,“ hovorí analytik platformy Budovy pre budúcnosť Richard Paksi.

Takúto zelenú hypotéku poskytuje napríklad VÚB. Peniaze idú najmä na vetranie spätným získavaním tepla, solárne kolektory, fotovoltické články, ale aj na kotly na biomasu či na nízkoenergetické a pasívne domy.

„Viac ako dvadsať percent úverov bolo v minulosti použitých na nadobudnutie energeticky pasívnej nehnuteľnosti,“ informuje hovorca VÚB Dominik Miša. Takmer polovicu z nich tvorili hypotéky na výstavbu. Na podporu zelených technológií už VÚB poskytla pôžičky v hodnote takmer päť miliónov eur.

Výstavba aj renovácia

Aj ostatné bankové domy sa púšťajú do financovania zelených projektov. Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) poskytuje pri rodinných domoch dofinancovanie projektov, ktoré čerpajú dotácie na obnovu z programov ministerstva dopravy alebo ministerstva hospodárstva a ktorými sa podporujú alternatívne zdroje energie. Prevažná väčšina jej úverov aktuálne smeruje na obnovu bytových domov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa