Keď sa povie elektronická komunikácia so štátom, občania aj podnikatelia si predstavia nefungujúci portál Slovensko.sk, prípadne problémy s padajúcim webom finančnej správy.

Aj keď sa digitalizácia štátnej správy hýbe dopredu, v ére rýchleho internetu je to stále slimačím tempom. TREND sa pozrel na to, ako vyzerajú plány súčasnej vlády s eGovernmentom a kam by ho chceli kompetentní v ideálnom prípade dostať.

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému koniec rodinkárstva a klientelizmu v najmenej rozvinutých okresoch v Bratislave 9. júla 2020. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

V. Remišová: Zhodnotili sme 53 IT projektov, usporiť môžeme 158 miliónov eur

Zastarané Slovensko.sk

Štátny web Slovensko.sk, cez ktorý môžu občania aj podnikatelia komunikovať so štátom elektronicky, je dlhoročná boľačka verejnej správy. S prižmúrením oboch očí môžeme skonštatovať, že nefunguje ideálne. Problémov nielen pri tomto webe má Slovensko veľa.

Podľa hodnotenia združenia Slovensko.Digital sú problémy najmä pri zavádzaní otvoreného API, teda IT prostredia, kde by sa mohli pripájať aj tretie strany. Problematický je aj proces vzniku hybridného cloudu či delenie IT zákaziek a napokon aj v ľudských zdrojoch.

pwc

„Navyše náklady spojené s prevádzkou štátneho webu sú také vysoké, že vzbudzujú otázku, aká je ich hodnota za peniaze,“ tvrdí predseda rady Slovensko.Digital Ľubor Illek. Jedným z dôvodov vysokých nákladov je aj doteraz nevyriešená závislosť pri rozvoji a prevádzke od jedinej externej spoločnosti, ktorou je GlobalTel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa