Kontúry daňovej reformy zatiaľ nie sú známe. No problémov, ktoré treba riešiť, je veľa. Reforma by mala smerovať k tomu, aby daňovo-odvodové zaťaženie nebolo hlavným argumentom pri výbere formy podnikania. Štát navyše vyberá niektoré dane protiprávne. TREND sa o daňovej reforme rozprával s prezidentom Slovenskej komory daňových poradcov Jozefom Danisom a jeho viceprezidentkou Miriam Galandovou.

Ministerstvo financií nehovorí o daňovej reforme veľmi konkrétne. Ale ak vychádzame z tézy, že daňový systém sa má zjednodušiť, kde na to vidíte priestor?

JD: Najpálčivejšia je otázka dane z príjmov. Tam sa v posledných rokoch zákon deformoval, pôvodne bol totiž postavený na koncepte rovnej dane. Na prvý pohľad sa síce zdá, že sa urobili len drobné zmeny, narušila sa však základná koncepcia a tým sa komplikuje interpretácia zákona.

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti

Čo presne to znamená?

JD: Štát hľadal dodatočné daňové príjmy. Pôvodný zákon bol veľmi liberálny, flexibilne umožňoval umorovať straty, zahŕňať opravné položky do daňových nákladov a podobne. Neskôr sme sa posunuli do opačného extrému – pravidlá sa sprísňovali a dostali sme sa do stavu, že pre podnikateľov je ten zákon zložitý, ťažko sa s ním pracuje a neposkytuje dostatočné stimuly.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa