Podnikateľka v oblasti ekologickej architektúry a alternatívnej energetiky zastupovala v Ukrajine a v pobaltských krajinách renomovanú švajčiarsku spoločnosť v oblasti výroby celulózy a papiera. V roku 2014 založila organizáciu Ukrajinsko-slovenská iniciatíva zameranú na rozvoj slovensko-ukrajinských vzťahov a transformačných procesov v Ukrajine. Napomáha zdieľaniu reformných a eurointegračných skúseností Slovenska Ukrajine, podporuje vzdelávanie a osvetu, ekonomickú dimenziu spolupráce, venuje sa verejnej diplomacii a humanitárnej pomoci.
Slovenské firmy majú v súčasnosti veľký záujem o pracovníkov z Ukrajiny. Aký je záujem zo strany Ukrajincov o prácu na Slovensku?
Po okupácii časti Ukrajiny a konflikte s Ruskom mnohí Európania očakávali výraznú migráciu Ukrajincov do susedných krajín vrátane Slovenska. To, že k nej nedošlo, súvisí s prvotným nadšením Ukrajincov, ktorí ukázali veľkú mieru vlastenectva a snahu brániť celistvosť svojej krajiny a budovať ju na európsky obraz. Časom ľudia pochopili, že premena krajiny nebude okamžitá, prišli tvrdé reformy a ekonomický pokles zasiahol mnohé rodiny. Následkom bolo spustenie ekonomickej migračnej vlny, najmä do Poľska.
Prečo práve do Poľska?
Poľská vláda bola k Ukrajincom veľmi ústretová. Pracovné víza im umožnili pracovať v Poľsku bez komplikovaných administratívnych postupov a dlhého čakania. Výsledkom bolo, že do Poľska prišlo takmer milión Ukrajincov.
Je správne, aby sa lekár dokázal dohovoriť s pacientom. No samotný proces je opäť zbytočne dlhý a byrokraticky náročný
Vedeli by ste to porovnať s prístupom Slovenska?
Na Slovensku také víza nemáme, Ukrajinec, ktorý by chcel pracovať na Slovensku, musí požiadať o povolenie na prechodný pobyt za účelom zamestnania. Je to zložitá cesta – musí nájsť konkrétneho zamestnávateľa, mať písomnú dohodu, že ho vybraná firma zamestná, a firma musí mať potvrdenie z úradu práce, že na danú pracovnú pozíciu nemôže nájsť slovenského občana.
Slovenské firmy musia nahlásiť voľné pracovné miesto pre cudzinca mesiac vopred a čakať, či im ho schváli úrad práce…
Kombinácia vzdialenosti a ťažkých byrokratických podmienok vytvára bariéru, ktorú zvládnu len najhúževnatejší. Ukrajinec musí prísť na Slovensko, nájsť si zamestnávateľa, prejsť pohovorom, získať povolenie od úradu práce a až na základe týchto dokladov môže doma na Ukrajine pripravovať ďalšie dokumenty požadované zákonom na podanie žiadosti o povolenie na pobyt za účelom zamestnania. Dokumenty podáva na slovenský konzulát v Kyjeve alebo v Užhorode.

Zdroj: Miroslava Spodniaková
Čiže sa musíte objednať na termín, čakať a v daný deň si osobne podať žiadosť.
To celý proces nesmierne zdržuje, pretože konzulát komunikuje diplomatickou poštou. Kým sa pošta dostane na cudzineckú políciu do Bratislavy, prejde mesiac, niekedy aj viac. Následne začne konať cudzinecká polícia, ktorá má tridsať dní na vybavenie žiadosti, zákon však umožňuje jej predĺženie na šesťdesiat dní. Následne pošta zase putuje cez konzulát k žiadateľovi na adresu trvalého bydliska. Od začiatku celého procesu prejde toľko času, že potenciálny uchádzač medzitým o prácu stratí záujem, nájde si inú prácu, v inej krajine. Rovnako zamestnávateľ stratí záujem o zamestnanca.
Akú prácu hľadajú Ukrajinci na Slovensku?
Slovensko nie je z pohľadu Ukrajincov krajina pre sezónne a nízkokvalifikované pracovné pobyty. Slovensko má pre nekvalifikované práce dostatok pracovnej sily. Hospodárstvu chýba najmä kvalifikovaná pracovná sila v automotive a zdravotníctve. Kia v Žiline a ostatné automobilky potrebujú tisíce ľudí. Na Ukrajine stále dobre fungujú stredné odborné školy technického zamerania, ktoré na Slovensku
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?