Ceny bývania si na Slovensku udržiavajú dlhodobo rastúcu krivku. Platilo to aj v prvom štvrťroku 2020. Ne-ovplyvnila ich zatiaľ ani nastupujúca kríza súvisiaca so šírením ochorenia Covid-19. „Predpokladáme, že spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou koronavírusu sa zásadnejšie prejaví počas druhého kvartálu 2020, čo spôsobí výrazný tlak na cenotvorbu na trhu,“ hovorí Peter Ondrovič, rizikový manažér a odhadca
cien nehnuteľností zo spoločnosti Lexxus.

Z pohľadu ďalšieho vývoja je kľúčové obdobie „zmrazenia“ ekonomiky. Najprísnejšie vládne opatrenia trvali zhruba dva mesiace, prejavia sa aj na trhu práce stúpajúcou nezamestnanosťou a nižším rastom miezd tých, ktorí o prácu neprišli.

Kroky štátu síce majú zmierňovať následky nečakanej krízy, no ekonomika sa bude zviechať pomaly a disponibilné príjmy domácností sa nebudú vyvíjať tak dobre, ako to vyzeralo ešte začiatkom roka. Sú to faktory ovplyvňujúce spotrebu, no na cenách bytov sa prejaviť z dlhodobého hľadiska nemusia.

„Predávajúci nehnuteľností čakajú, ako sa vyvinie situácia, a nie sú ochotní tak rýchlo zľaviť z cien,“ približuje hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Dodáva, že ak by kríza trvala dlhšie a ekonomika by sa spamätávala z terajšej situácie viac ako rok, aj trh nehnuteľností by zrejme prešiel korekciou.

Súhlasí s tým aj Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS), ktorý avizoval, že ak sa koronavírus podarí „vyriešiť“ do troch mesiacov, klienti sa rýchlejšie vrátia k realizovaniu potrieb bývania a opäť sa naštartuje predaj. „V tomto prípade nepríde k zásadným zmenám cien nehnuteľností, predpokladám však spomalenie zvyšovania cien,“ načrtol.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa