Ako môže na verejné obstarávanie vplývať fakt, že skupina troch podnikateľov súťaží v tendroch až s piatimi firmami? Aký prínos má pre podnikateľa, ak v jednej súťaži medzi sebou súperia s rozdielnou cenou viaceré jeho firmy? Analýza obstarávaní v segmente IT z dielne UVOstat.sk a Finstat.sk odhalila viacero zaujímavých tendrov.

Päť prepojených šampiónov

Miroslav Babič z portálu UVOstat.sk ešte vlani upozornil na sieť firiem, ktorých vlastníkmi sú traja podnikatelia. Zistil to z registra partnerov verejného sektora, do ktorého musia firmy pri verejných zákazkách uvádzať konečných užívateľov ich výhod.

Peter Kotuliak, Jozef Mokrý a Štefan Petergáč vlastia veľké IT firmy Datalan a Tempest. No zároveň sú aj vlastníkmi menších firiem Softip, Accalio a VT Group. Dokopy na ne podľa UVOstat.sk posledných päť rokov smerovali zákazky za zhruba 200 miliónov eur. Tempest a Datalan zároveň patria do štvorice najväčších dodávateľov IT pre verejný sektor.

„Majoritní akcionári vlastnia viac subjektov nielen v oblasti IT a nikdy to neskrývali. Do firiem vstupovali v rozpätí desiatok rokov, pričom každá z nich mala na začiatku iných vlastníkov aj históriu,“ povedal pre TREND marketingový riaditeľ Tempestu Rastislav Chudík. Majitelia sa domnievajú, že účasť ich spoločností v tendroch v role jediného uchádzača je ojedinelá a ak sa takýto prípad stal, predpokladajú zákonnosť aj odôvodnenosť takéhoto postupu.

M. Babič sa bližšie pozrel na víťazné tendre firiem z tohto port- fólia a zistil, že až na pár výnimiek všetky tri spomínané menšie spoločnosti súťažia dlhodobo bez konkurencie. Sú teda väčšinou jedinými účastníkmi tendrov.

Napríklad Softip má vo vestníku obstarávania od roku 2014 záznam o pätnástich vyhratých tendroch. „Z toho v štrnástich je obstarávateľom štátna inštitúcia a práve pri nich firma nemala žiadneho konkurenta,“ konštatuje M. Babič. Podobne je to aj s VT Group. Firma, ktorá sa špecializuje na servis digitalizačných zariadení, vyhrala štyri tendre pre rezort kultúry bez konkurencie.

Nejde pritom o malé peniaze, dokopy firmy vysúťažili dvojcifernú miliónovú sumu. Accalio vyhralo síce len jedno obstarávanie pre SPP za 200-tisíc eur na servis a podporu softvéru, no tiež bez konkurenta. Obstarávanie bez súťažiacich môže súvisieť s tzv. servisnými zmluvami, vtedy inštitúcia zadáva úpravy predošlých IT riešení pôvodnému realizátorovi.

Závislosť vybraných firiem od štátu
(mil. €)

Bez konkurencie a za stovky miliónov: prepojenie IT firiem škodí štátu

PRAMEŇ: UVOstat.sk, Finstat.sk, spracoval TREND

Železničný IT gigant

Datalan a Tempest podľa štatistík z vestníka súťažia oveľa častejšie. Prvý zvíťazil za päť rokov vo viac ako stovke tendrov, jeho súrodenec v päťdesiatke. Tempestu sa darilo pri ŽSR. Spolu vytendroval súťaže za 40 miliónov eur. V najväčšej mal konkurentov, no v troch menších bol sám.

Samotné ŽSR patria k najväčším IT obstarávateľom. Za päť rokov uzatvorili takmer dvadsať tendrov v hodnote viac ako 110 miliónov eur. Hovorkyňa železníc Martina Pavlíková to vysvetlila tým, že „investície do IT sú nevyhnutnou súčasťou zabezpečenia bezpečnosti cestujúcich a chodu dopravnej cesty“.

Dodala, že priebeh všetkých tendrov bol v súlade s legislatívou. Čo sa týka ich efektívnosti, ŽŠR uviedli niekoľko súťaží, v ktorých sa zúčastnili viacerí súťažiaci. Rozdiel medzi predpokladanou a reálnou cenou však presiahol päť percent, čo je podľa analýzy Slovensko.digital viac, ako je priemer v oblasti IT.

Firmy špekulácie odmietajú

TREND sa spýtal majiteľov firiem, 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa