A opäť to vyzerá, že s dodržiavaním pravidiel, záväzných pre všetkých ostatných stavebníkov, si L. Bašternák ťažkú hlavu nerobí. Podľa stavebného povolenia má rekonštruovať rodinný dom. No ten medzičasom už stihli zbúrať. Pozemok vlastní od tohto roka Bašternákova eseročka Balax, ktorá je aj stavebníkom. L. Bašternák je jej jediným konateľom a spoločníkom. Stavebné práce sa začali oficiálne v marci tohto roka, stavba má byť hotová do troch rokov.

Dom, ktorý mal byť pôvodne predmetom povolenej rekonštrukcie, už nestojí minimálne od apríla tohto roka. Nachádzal sa pod takisto spornou novostavbou vily na Hummelovej ulici a jeho búranie spomenul ešte v apríli v rámci vyjadrení pre denník Sme Jaroslav Illich, zástupca nespokojných obyvateľov v susedstve.

TREND sa preto spýtal, či sa evidentným rozporom medzi stavebným povolením a realitou bude nejako zaoberať miestny úrad. „Ku dnešnému dňu nebola vykonaná kontrola stavby. Neboli vydané ani žiadne doplňujúce povolenia,“ uviedla Nora Gubková z kancelárie starostu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto.

Dodala ale, že stavebník požiadal o zmenu stavby začiatkom mája. Teda už po búraní. TREND sa na stavebné zámery na pozemku s rozlohou necelých osem árov spýtal aj firmy Balax a L. Bašternáka. Do uzávierky TRENDU však od nich žiadna reakcia neprišla.

Väčšie obmedzenia

Pravidlá pre výšku budov aj zastavanú plochu pozemku sú v mestskej časti Staré Mesto všeobecne prísnejšie ako v iných častiach Bratislavy. Pre charakter lokality a výskyt historických pamiatok. Často sa k projektom vyjadrujú aj pamiatkári, preto stavať či rekonštruovať v tejto lokalite si pre bežných občanov vyžaduje dlhší čas príprav povolení a aj prísne dodržiavanie schváleného projektu.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa