Šprint je šport, pri ktorom je najdôležitejší štart. Samotný beh totiž trvá tak krátko, že to, čo šprintér pokazí na začiatku, už napraviť nestihne. Svoje o tom vie aj bývalá profesionálna atlétka, držiteľka rekordov v šprinte a strieborná medailistka z halových majstrovstiev Československa v atletike z roku 1974 Ľuba Hamarová, rodená Vašutová. V päťdesiatke sa pustila do biznisu, ktorý nemohol mať lepší štart. Po jej boku nestál len jej dobrý priateľ akademický maliar a zenový majster Pavol Rozložník, ale aj dcéra Dana, v tom čase skúsená korporátna manažérka.

Rogers, Jung aj zen

Pri vstupe do záhrady rodinného domu na bratislavských Palisádach ma víta sympatický šesťdesiatnik maľujúci bránku. Profesor telovýchovného lekárstva na FTVŠ Dušan Hamar starší je takisto súčasťou rodinnej firmy, ktorá sa zaoberá osobnostným rozvojom a koučingom. Práce vo firemnej záhrade sú však jeho jediným angažmánom v spoločnosti Komunikácia, ktorá je na trhu už šestnásť rokov.

K psychológii sa Ľuba Hamarová dostala cez vrcholový šport. Priviedol ju k nej jej tréner atletiky. Po vyštudovaní klinickej psychológie sa začala venovať vede v Ústave vied o športe a učiť na FTVŠ. Popri práci si v 90. rokoch urobila v Brne päťročný terapeutický výcvik humanistickej psychoterapie Carla Rogersa. Vtedy sa s Paľom dostala do zenových kláštorov vo Francúzsku, vďaka čomu spojila psychológiu a duchovný rozmer.

Neskôr sa začala venovať mentálnej príprave športovcov na majstrovstvá a olympiády. Učila ich, ako správne dýchať, robila s nimi autogénny tréning aj cvičenia na imagináciu. Keďže ako mentálna koučka nemohla pre prácu v škole chodiť so športovcami na všetky medzinárodné súťaže, vytvorila pre nich programy a nástroje, aby si vedeli na majstrovstvách pomôcť k výkonu sami.

CEO Planeo Elektro, Peter Benický
Neprehliadnite

Najlepšie investície sa robia počas krízy, hovorí šéf Planeo Elektra. Médiá píšu o jeho predaji

Samu seba považovala za introverta, preto ju prekvapilo, keď ju učiteľ terapie nasmeroval na prácu so skupinou. V škole preto zo žiakov vytvorila krúžok, v ktorom robili relaxačné techniky alebo mali možnosť spolu riešiť svoje problémy.

Neskôr sa začala venovať aj manažérom, ktorých záujmom bolo osobnostne rásť a maximálne využiť svoj potenciál. „Nechcela som robiť klasické terapie, a tak som začala vymýšľať špeciálne intenzívne programy, v ktorých som využila svoje ‚srdcovky‘ – Rogersa, Junga a zen,“ hovorí pre TREND Ľ. Hamarová.

Bez dcéry nezačnem

Z fakulty odišla v roku 2004 napriek tomu, že dekan ju odhováral od zakladania biznisu v päťdesiatke. Počet klientov jej však tak narástol, že sa musela rozhodnúť. Sama by sa do biznisu zrejme nepustila, ale zlákal ju doň dnes už nebohý P. Rozložník, ktorý sa venoval grafike a vizuálom.

Mamine aktivity sledovala dcéra Dana, ktorá mala v tom čase za sebou viacero manažérskych pozícií. K nim jej pomohlo to, že chodila na mamine semináre a vzdelávala sa. Korporátne tímy viedla v DHL, pričom v 25 rokoch mala na starosti stočlenný tím vo vtedajšom Euroteli. Do firmy Komunikácia sa pripojila štyri mesiace po jej vzniku a získala v nej miesto riaditeľky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa