Boli prví, ktorí zakúsili, čo znamená pandémia koronavírusu pre biznis, a budú tí poslední, ktorí pocítia, že opatrenia, ktoré sa pre ňu nastavili, sa uvoľňujú. Cestovné kancelárie, ubytovacie a stravovacie prevádzky, ľudia pracujúci a podnikajúci vo sfére služieb.

Ich súčasnú náladu najlepšie vystihuje vyjadrenie majiteľa troch reštauračných zariadení: „Štát nám zakázal pracovať, ničí nám biznis a pomoc nefunguje. Kašlú na nás.“ Jeho kolega konštatoval, že pokiaľ ide o pomoc firmám, ktoré nemôžu momentálne podnikať, štát sa správa ako bezzubá zdochlina.

Nespochybňujú opatrenia, ktoré sa prijali. Bože-chráň. Ale čoraz viac pochybností v nich vyvoláva to, že napriek masívne deklarovanej pomoci na udržanie pracovných miest nemala drvivá väčšina z nich ešte ani posledný aprílový deň zo štátnej pomoci na účtoch ani cent. A to po siedmich týždňoch, ako museli svoje prevádzky zatvoriť.

„Blíži sa už tretí výplatný termín po zatvorení prevádzok. To, že od začiatku krízy sme zatiaľ poslali na odvodoch štátu viac, ako je schválená a ku koncu apríla dosiaľ neuhradená pomoc, sa mi ani nechce komentovať,“ hodnotí situáciu majiteľ najväčšej gastronomickej skupiny Medusa Group Peter Štecko.

Tí, ktorí sa rozhodli na štátnu pomoc nespoliehať, poslali zamestnancov rovno na práceneschopnosť, ošetrovanie člena rodiny či na úrad práce. Tí druhí s napätím čakajú, či prídu peniaze skôr, než bude ďalší výplatný termín. Dva zatiaľ zvládli. Hotovosť na ten tretí už ani väčšie firmy, pre ktoré sú gastronómia či hotelierstvo core biznisom, nemajú. Pretože, ako hovoria, nepodnikajú v superziskovom segmente, kde by si mohli vytvárať bohaté zásoby hotovosti a obrovské zisky.

A závistlivo opäť raz pokukujú po susednom Rakúsku. Tam majú najviac postihnuté podniky peniaze vo výške 75 percent fixných nákladov od štátu dávno na účtoch. Nezávidia im výšku preplatenej sumy, ale fakt, že o rýchlej pomoci sa tam nielen písalo a hovorilo, ale firmy ju aj reálne pocítili.

Tuzemské stravovacie a ubytovacie prevádzky sú v drvivej väčšine v slovenských rukách. Teraz je podľa ich majiteľov chvíľa, aby politici ukázali, ako vážne to myslia s podporu domácich malých a stredných podnikateľov.