Situácia, ktorú v súvislosti s pandémiou zažívame, kladie na manažérov nároky, ktoré nemajú obdobu. Zo dňa na deň museli prispôsobiť myslenie a stratégiu riadenia boju proti neviditeľnému nepriateľovi, ktorý zasiahol do všetkých oblastí biznisu.

Ako neporazený môže z tejto bitky vyjsť iba manažér, ktorý preukáže schopnosť rýchlo a adekvátne reagovať na situáciu a čo najrýchlejšie sa náhlym a nepredvídateľným zmenám prispôsobiť. Ak sa mu to podarí, získa pred konkurenciou náskok.

Prispôsobovať sa turbulentným zmenám na trhu podľa mojich skúseností riadiaceho partnera najväčšej česko-slovenskej advokátskej kancelárie vyžaduje enormné nasadenie a snahu neustále na sebe pracovať, zlepšovať sa a inovovať firmu v rôznych oblastiach.

Pre našu kanceláriu byť inovatívny v kontexte aktuálnej krízy znamená najmä byť pripravený. Na základe makroekonomických dát aj skúseností sme očakávali ekonomickú krízu už dlhšie a už takmer pred dvomi rokmi sme sa na ňu začali pripravovať. Keď nás zasiahla, mali sme na čo nadviazať.

Z krízy z rokov 2008 a 2010 sme vďaka prispôsobeniu biznisového modelu vyšli posilnení. Po týchto skúsenostiach sme si teraz znovu uvedomili, že musíme efektívne transformovať portfólio služieb. Rovnako ako jeden z tohtoročných nominovaných na manažéra roka Oliver Grünberg z Volkswagenu zastávame názor, že zefektívniť fungovanie a stať sa konkurencieschopnejším sa na pozadí pandémie koronavírusu ukazuje ako kľúčová výhoda.

Aj my sme svoju ponuku špičkových komplexných právnych a daňových služieb upravili podľa aktuálnych potrieb klientov. S príchodom prvej vlny pandémie sme vytvorili špecializovanú pracovnú skupinu 25 skúsených právnikov, ktorá ponúka komplexné riešenia všetkých právnych, daňových, ale aj ekonomických otázok týkajúcich sa dôsledkov situácie spôsobenej Covidom-19.

Na nástup druhej vlny sme zareagovali vytvorením unikátneho koordinovaného tímu špecialistov z odboru financií, bankovníctva, reštrukturalizácií a insolvencií, ktorý dokáže klientom vo finančných ťažkostiach ponúknuť komplexné poradenstvo pre všetky fázy financovania.

Nemá význam sťažovať sa v búrke na to, že sú veľké vlny. Treba rýchlo rozhodnúť, ako napnúť plachty, aby loď plávala správnym smerom. Vnímajme preto terajšiu krízu ako príležitosť, z ktorej znovu môžeme vyjsť posilnení. 

Jaroslav Havel
Autor je riadiaci partner advokátskej kancelárie Havel & Partners.