Žijeme v období obrovských technologických zmien. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí javiť ako zrejmé, rýchlosť súčasných vedeckých objavov nemá historickú paralelu. Pri porovnaní s minulými technologickými revolúciami je rast nových poznatkov exponenciálny. Tým, aký hlboký a široký pokrok je, má potenciál transformovať systémy výroby, riadenia aj správy zároveň. Práve tieto zmeny stoja v centre prichádzajúcej technologickej revolúcie s názvom Priemysel 4.0.

Ešte nie je úplne zrejmé, či sú prebiehajúce zmeny nadstavbou tretej technologickej revolúcie založenej na IT, automatizácii a robotizácii alebo sú predzvesťou nového „smart“ sveta. Sveta, v ktorom budú mnohé systémy navzájom komunikovať plne autonómne. No aktuálne dianie nepredstavuje iba technologický pokrok. Pokrok je základom ekonomickej prosperity a politickej moci. Súčasné veľmoci, USA a Čína, už teraz tvrdo bojujú o budúce technologické prvenstvo. Japonsko a Európska únia sa snažia v ich závese príliš nezaostať.

Vízia 5G

Ak má byť budúcnosť smart, budú ju tvoriť prevažne tri piliere. Prvým sú senzory, ktoré budú automaticky a konštantne merať zmeny sledovaných premenných.

Druhým pilierom sa stane schopnosť v reálnom čase komunikovať obrovské kvantum dát z veľkého množstva zariadení. Tento systém s názvom internet vecí bude závislý od nového typu komunikácie medzi zariadeniami. Súčasné technológie 4G či wi-fi na tieto účely absolútne nepostačujú. Preto sa telekomunikačná sieť piatej generácie (5G) stáva stredobodom novej technologickej revolúcie. Na ňu nadviaže analýza poskytnutých dát a ich využitie aj na základe umelej inteligencie. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa