Keď pred tromi mesiacmi spoločnosť Viacom oznámila, že predá firmu Harmonix, autora série Rock Band a pôvodného vývojára titulu Guitar Hero, dalo sa tušiť, že v žánri hudobných videohier prichádza zlom. Tušenie sa potvrdilo, že Harmonix zmenil majiteľa - za 50 dolárov.

Zlé správy pre videoherný subžáner doplnila minulý týždeň značka Activision-Blizzard. Tá oznámila výrazné zoškrtanie produktového portfólia. Rozhodnutie sa týkalo série Guitar Hero (pričom osud DJ Hera je otázny).

Guitar Hero

Séria Guitar Hero vznikla len v roku 2005 a žáner hudobných hier na Západe vtedy začal rásť. Plastová gitara a disk s desiatkami skladieb stáli takmer dvojnásobok bežnej videohry.

Guitar Hero štartoval na PS2 a postupne si podmanil Xbox 360 (2006), Wii i PS3 (2007). Výnosy z hry s vyššou cenovkou boli slušné – tretí diel predal viac ako jedenásť miliónov kusov a videohra prelomila hranicu miliardových výnosov len v USA.

Paralelne vznikla séria Rock Band, ktorá popri gitare ponúkla aj bubny. Štart pred Vianocami 2007 bol úspešný, hoci cena 179 dolárov bola ukrutná.

Hudobnému žánru sa darilo aj v roku 2008, keď vyšiel štvrtý Guitar Hero a Rock Band 2. Tieto tituly síce neboli také úspešné ako ich predchodcovia, no stále mali solídne čísla predajnosti.

No svet zachvátený krízou v roku 2009 už toľko hudobným hrám neprial. Piaty Guitar Hero i The Beatles: Rock Band vyšli pre istotu v septembri, aby sa na vianočnom trhu nebili s hlavnými titulmi sezóny.

Rok 2010 vypálil pre hudobné hry mizerne. Z posledného Guitar Hero sa za mesiac predalo necelých 100-tisíc kusov.

Rýchly je pád hrdinu...

Prečo padol hudobný žáner na Západe tak rýchlo? Dôvodov je viacero. Prvotný nápad zapojiť hráčov do hry cez nové ovládače nebol zlý. V čase ich vzniku neprekážala ani vyššia cenovka.

Žáner hudobných videohier na Západe zaniká

Posilnil sa prúd casual (príležitostného) hrania. Vďaka plastovej gitare a možnosti zahrať si sólo Bon Joviho v obývačke sa k videohrám dostali aj tí, ktorých nebavilo stláčanie páčok a hranie virtuálneho futbalu alebo akčnej hry. PlayStation, Wii či Xbox začali zrazu zaujímať aj pôvodne odmietavých hráčov, ženy a dokonca celé rodiny.

Pár mesiacov sa bavili, spoznali grify, repertoár, usporiadali niekoľko domácich párty a potom gitaru odložili do rohu obývačky či do pivnice.

Čo robil distribútor ako Activision? Rozšíril Guitar Hero na všetky systémy, vychŕlil nové pesničky do konzolových on-line systémov a povydával nové diely či odbočky zamerané na jednu kapelu (Aerosmith, Metallica, Van Halen).

Problém s Guitar Herom a správaním zákazníkom však spočíva v tom, že zatiaľ čo bežný hráč si neváha kúpiť všetky diely, pretože svoje obľúbené série miluje, príležitostný hráč na ďalšie diely nereflektuje. Ani on-line knižnice na PS3 či X360 im imponovať nemusia. Skúsenejší hráči si možno pár nových songov stiahli, ale ďalší disk s hrou nekúpili.

Počet hráčov Guitar Hero (i podobnej série Rock Band) je vysoký, o čom svedčí niekoľko desiatok miliónov predaných gitár. Celkový počet hráčov dostaneme súčtom predaja všetkých dielov série s malou odchýlkou (pár percent bežných hráčov si kúpilo viac dielov). Zároveň platí, že tí hráči neinklinujú k ďalšiemu nákupu. Preto sa Activision rozhodol, že ďalšie diely nebudú.

Radikálne riešenie je v súlade s novou stratégiou spoločnosti, ktorá sa zameriava na veľké profitabilné hity. Je to druhý raz v histórii, čo Activision vyškrtal prakticky všetky tituly, čo nemajú najväčší predajný potenciál. A Guitar Hero ho za posledné tri roky rozhodne stratil.

Budúcnosť žánru

Je hudobný žáner po ohlásení Activisionu na dne? Takmer áno, aspoň ten západný. Na jednej strane, osud determinujú zákazníci a nasýtený trh, na druhej strane si môže za situáciu Activision sám nadmernou produkciou titulov.

No ak by ich nevydával v takej kadencii, koniec by prišiel o rok či dva neskôr. Alebo by lamentoval, že nezachytil šancu v čase rozmachu, keby toľko hier nevydal. Dnes je to nepodstatné, lebo distribútor a celý herný trh dostal od zákazníkov novú lekciu.

Budúcnosť žánru nie je istá. Je otázne, čo urobí EA s konkurenčnou sériou Rock Band. Ale vzhľadom na nízke čísla predaja tretieho dielu je prípadná štvorka skôr nereálna. Alebo to tvrdohlavo vyskúša pri absencii Guitar Hera a pokúsi sa vytvoriť niečo v žánri revolučné?

Sony určite nedá dopustiť na SingStar – karaoke má zatiaľ lepšiu životnosť ako plastová gitara. Existuje ešte malá šanca pre tanečné hry: Just Dance sa zatiaľ predáva dobre, SingStar Dance odštartoval rezko a Dance Central na Kinecte žne nemalý úspech. Ale je celkom pravdepodobné, že tanečné hry prejdú vlastne úplne rovnakým a možno ešte kratším štádiom – trh nasýtia nie za päť rokov, ale za tri.

Jediní tvorcovia, ktorí sa opäť vymykajú zabehnutým štandardom, sú Japonci. Ich hudobné a tanečné hry sú na trhu 15 rokov a hoci nezaznamenali rozmach ako Guitar Hero, udržujú si stabilné publikum a v herniach sa vždy tancovať bude. Je to iná nátura, iný štýl biznisu – ale dlhodobo funkčný.

Foto v článku a na titulke - Activision