Zamestnanci, ktorých sociálna sieť Facebook odmeňovala akciami spoločnosti, sú od dnes oficiálne bohatí ľudia. Vo štvrtok vypršala lehota, ktorá viazala akcie pridelené bývalým a súčasným zamestnancom. Znamená to, že z papierových akcií sa vo štvrtok stali skutočné cenné papiere prepočítané podľa stredajšej zatváracej hodnoty 23,23 dolára, upozorňuje CNN. Na voľnom trhu budú môcť zamestnanci akcie predať až v pondelok.

Celkovo držia zamestnanci približne 225 miliónov týchto akcií v celkovej hodnote približne 5,2 miliardy dolárov. Spolu s ďalšími doteraz zamknutými akciami sa na trh v pondelok dostane celkovo 234 miliónov akcií Facebooku. V pondelok tak budú prvý krát na predaj akcie držiace približne desať percent hodnoty firmy. Časť z nich však skúpi naspäť priamo sociálna sieť.

Dozretie tohto typu akcií americká vláda vníma ako bežný príjem, čo mnohých zamestnancov presunie do najvyššie zdanenej skupiny milionárov. Firma predpokladá, že priemerná daňová sadzba sa bude pohybovať okolo 45 percent. Facebook preto časť akcií rovno kúpi za hotovosť zo svojich účtov a zaplatí dane za zamestnancov. V praxi pôjde o formu odkúpenia akcií, keďže sa tak zníži celkový objem akcií Facebooku dostupných na trhu.

Pondelok bude pre akcie Facebooku zaujímavým dňom. Ak sa veľká časť zamestnancov rozhodne akcie predať a vybrať si hotovosť, môže ich cena prudko klesnúť. Stalo sa to napríklad v auguste, keď padli obmedzenia na obchodovanie na predaj akcií pre časť investorov a vrcholných predstaviteľov firmy. Vlna predajov vtedy za jeden deň stlačila akcie firmy o šesť percent.

Šanca, že zamestnanci sa rozhodnú podržať si akcie, však v stredu výrazne stúpla. Facebook tento týždeň oznámil nečakane dobré výsledky za posledný štvrťrok, ktoré v priebehu dňa vytlačili cenu akcií nahor o viac ako 19 percent, čo bol najväčší nárast od májového uvedenia firmy na burzu.

Zamestnanci Facebooku sa dostanú k svojim miliardám

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP