YotaPhone má dvojitú tvár. Na jednej strane klasický androidový smartfón, teraz už len s parametrami strednej triedy, a na tej opačnej miniatúrna čítačka s elektronickým papierom. Vďaka softvéru sa ale tieto dve tváre vedia dopĺňať.

Prvá generácia YotaPhonu má už takmer dva roky, takže výbavou za terajším high-endmi zaostáva. S rozmermi 133,6 x 67 x 10 milimetrov je pomerne kompaktný. Má 4,3-palcový displej s HD rozlíšením (1 280 x 720 bodov), dvojjadrový procesor s taktom 1,7 GHz s dvoma gigabajtmi operačnej pamäte a 32 GB vnútornej pamäte. YotaPhone podporuje LTE či FM rádio a na zadnej strane má 13 Mpix fotoaparát. Funguje na Androide vo verzii 4.2.

YotaPhone: Ruský kríženec mobilu a čítačky e-kníh dorazil na Slovensko

Zdroj: Yota Devices

Fotoaparát nie je jediná vec na chrbáte telefónu. Nachádza sa tam aj 4,3-palcový nedotykový displej z elektronického papiera, ktorý je známy z čítačiek elektronických kníh ako Kindle. Jeho rozlíšenie je 640 x 360 bodov. Ovláda sa gestami na malej ploche pod týmto displejom.

Jeho využitie je širšie, než by si človek myslel. Samozrejme, funguje aj ako čítačka elektronických kníh. Vďaka softvérovému prepojeniu s androidovou polovičkou však vie zobrazovať aj SMS, e-mail, Twitter, Facebook či počasie. A to aj keď je mobil takmer bez energie.

Technológia e-ink totiž požaduje energiu len pri prekresľovaní pixlov, nie pri ich udržiavaní. Takže napríklad sa na ňom otvorí mapa okolia a tá sa potom dá používať aj pri vypnutom telefóne. V podstate čokoľvek okrem videa či hier sa dá jednoduchým gestom preniesť z LCD displeja na elektronický papier. 

Týmto spôsobom sa podľa výrobcu YotaPhonu dá predĺžiť výdrž batérie sedem- až desaťnásobne. Nie je nutné zapínať smartfón a odomykať obrazovku, klikať na aplikácie, aby sa človek dozvedel, či bude pršať a či už prišiel e-mail od kolegu.

Tieto informácie sú vždy dostupné na zadnej strane a ich zobrazovanie vyšťaví batériu len minimálne. Výhodou tohto riešenia je aj veľmi vysoký kontrast, e-inkový displej je čitateľný aj na silnom slnečnom svetle. Rovnako ako klasický papier.

YotaPhone sa začne predávať v najbližšie dni a jeho odporúčaná maloobchodná cena je 499 eur. Čo je dosť prémiová cena na takto vybavený androidový smartfón. Úspora energie je ale pre mnohých používateľov na nezaplatenie.

YotaPhone: Ruský kríženec mobilu a čítačky e-kníh dorazil na Slovensko

Zdroj: Yota Devices

Najneskôr koncom tohto roka sa do obchodov dostane aj druhá generácia YotaPhonu, ktorá mala premiéru na tohtoročnom veľtrhu MWC v Barcelone.

Tento model sa už s päťpalcovým full HD Amoled displejom a ostatnými parametrami vyrovná aktuálnym high-endom od Samsungu, HTC či Sony. A prepojenie s väčším elektronickým papierom na zadnej strane je ešte prepracovanejšie. 

YotaPhone: Ruský kríženec mobilu a čítačky e-kníh dorazil na Slovensko

Zdroj: Yota Devices