Yakuza 6: Skvelý záver po dvanástich rokoch (PS4)

Yakuza je špičková séria od SEGA a mnohí hráči v nej vidia iba japonskú verziu GTA: hrdina behá po meste, plní úlohy a sleduje celkom dobrý dej. V skutočnosti však prináša mimoriadne autentický zážitok z Tokia, kde pre fiktívnu štvrť Kamurocho poslúžila ako predloha reálna časť Shinjuku, kde figuruje aj yakuza.

SEGA roky investovala vo veľkom, aby autentické Tokio dokázala pretaviť do hrateľnej podoby a súčasne angažovala špičkových hercov, aby rozpovedala mafiánsky epos s vojnami klanov.

A po tucte rokov sa rozhodla poslať svojho hrdinu Kazuma Kiryu na posledné dobrodružstvo. Je to krok, aký sa vo videohernom svete bežne nevidí, lebo hrdinovia podobne ako v komiksoch prežívajú nové príbehy, no raz za čas musí nejaký aj skončiť. Keď finišuje filmová trilógia, väčšinou je posledný diel veľmi očakávaný.

Pri Yakuze to platí čiastočne, akoby hráči stáli nechceli uveriť, že toto je záver, takže neveriacky hrajú 20-30 hodin a psychologicky odsúvajú záver. Lebo prečo ukončiť niečo čo milujete?

Prirodzene sa natíska otázka, čo sa stane s hrdinom na konci. Zomrie, odíde z yakuzy alebo...? Spočiatku neviete a rozvíja sa nový príbeh, kedy Kiryu vychádza z väzenia, zistí, že jeho adoptívna dcéra Haruka zmizla a medzičasom sa objavili v Tokiu čínske triády či kórejská mafia. Pútavý príbeh je vynikajúco napísaný v hlavnej línii i vedľajších minipríbehov, kedy odhaľujete isté spojitosti či čriepky v minulosti.

Z deja sa oplatí neraz odbočiť a robiť si, čo chcete. Plniť malé úlohy, mlátiť yakuzu, aj iných oponentov v uliciach alebo chodiť do reštaurácií, herní (SEGA si dodala arkádové videohry) či iných populárnych miest. Trávenie času je na vás, hra vás nenúti robiť iba príbehové či vedľajšie misie, ale keď si pozriete štylizované menu v podobe smartfónu, okamžite si ich nájdete.

Cez smartfón sa dá zvýšiť level postavy – po bojoch či misiách zbierate päť druhov vlastností v podobe bodov a tie investujete do sily, obrany, HP ukazovateľa alebo ďalších úderov a schopností. Je to parádne flexibilný systém, lebo sami si poviete, či chcete teraz viac zdravia, väčšiu silu alebo konečne odomknete väčšiu odolnosť voči alkoholu.

Bojový systém sa hlási o pozornosť často. Do boja prejdete hneď, keď vás nájdu gauneri alebo dej zaradí osudovú bitku. Využiť môžete nielen vlastné päste a kopy, ale aj okolité predmety – nie je nič efektnejšie ako hodiť do partie slabých protivníkov bicykel alebo dopravnú značku. Po nabití modrého ukazovateľa sa môžete dostať do extrémneho módu, kedy rozdávate podstatne silnejšie údery a oplatí sa ho šetriť na bossov či mimoriadne tvrdé súboje.

Yakuza 6 má na PS4 nový engine, ktorý ešte viac umocní atmosféru Tokia. Ruch ulíc, odlišnosť častí a po prvých kapitolách sa dostanete aj do ospalého prímorského mestečka Onomichi. Kto už raz v Tokiu bol, hra ho tam okamžite vráti, zachádza až do takých absolútnych detailov ako dopĺňanie zdravia cez chutné jedlá v reštauráciách či bufetoch alebo pití ikonickej kávy Boss z automatov na každom kroku.

A že po 12 rokoch končí? Každý hrdina má právo ukončiť cestu. Kto hral všetky diely, tento si vychutná. Ostatní si môžu dopriať retrospektívu a zažiť skvelý mafiánsky kus.

Extinction (Xbox One, PS4, PC)

Extinction je rýchla komiksová akcia, ktorá prichádza vhod akurát okolo premiéry Avengers. Môžete si vychutnať bleskový štýl súbojov, arkádovú hrateľnosť a krátke misie. Dejové pozadie síce nie je príliš prepracované (hrdinovia, agresori, obri vo svete), ale vytvorí solídny základ pre rýchlu akciu.

Spočiatku sa to nezdá, hneď prvá misia vás (ako tutoriál) učí rýchle pohyby, výskoky na ťažko dostupné miesta ako budovy či veže, chrániť nevinných civilistov a biť nepriateľov. Súbojový systém je na pohľad klasika: silné a slabé údery, občas kombo, zbrane podľa potreby a defenzívne úskoky. Ovládanie je rýchle a už sa zdá, že sa z Extinction stane bežná búchačka a akcia z pohľadu tretej osoby, keď...

...na scénu dorazia Ravenii. Obri ničia mestá a vyhubia ľudí, keď sa im zachce – vy v úlohe ochrancov máte špeciálne zbrane, vďaka ktorým ich môžete rozsekať na menšie kusy. Na pohľad ľahká hrateľnosť sa začne komplikovať, keď na vás hra posiela protivníkov na tri-štyri miesta naraz, tí si zavolajú ešte aj posily (a hoci malí nepriatelia padnú rýchlejšie, v tucte sú nepríjemní) alebo musíte chrániť desiatky civilistov. Hrdinovia sú zväčša bleskoví, no Extinction má poskladané úlohy tak, že dostanete zabrať.

Najlepšia porcia hry čaká v sekaní obrov, kde si užijete istú taktiku: seknete obrovi nohu, padá na zem a už ho stačí doraziť. Zbavte ho ruky a nemôže vám uvaliť. Podobných možností nájdete viac, naučíte sa odlišovať jednotlivé druhy a postupne získate ďalšie schopnosti, kam investujete získané skúsenosti.

Na pohľad sa zdá, že Extinction je bežná akčná hra, akých vychádzajú tucty, no keď si spočítate plusy (zábavné prepracované súboje, rôzni obri, postavy s pestrými schopnosťami, dynamika) a mínusy (je to stále o tom istom, podobné módy a opakovanie prostredí), vyjde celkom slušne nad priemer.

MX vs. ATV All Out (Xbox One, PS4, PC)

Bláznivé preteky sa dajú postaviť na rozličných základoch. MX vs. ATV All Out vás posadia na motorku alebo do terénneho vozidla (ATV), pošlú vás do otvoreného sveta a umožnia robiť rozličné triky. Je to arkádový zážitok, kde si môžete vyskúšať veľa pretekov, módov a trénovať trikové sekvencie, akurát sa ich bude treba postupne naučiť.

Grafika aktuálnych konzol väčšinou stíha pokryť všetky vozidlá i terén, len pri niektorých momentoch sa málinko spomalí – každopádne otvorený svet je najväčšia devíza, ktorá podobne ako pri iných hrách aktuálnej generácie dáva hráčovi veľa možností.

Svedčí o tom jeden z módov freestyle: dostanete päť minút a počas nich máte ukázať to najlepšie čo vo vás je. Kto naseká čo najviac trikov, vyhráva. Hráč si priebežne vyberá motorky i terénne autíčka, skúsiť sa dajú desiatky. Kto má rád väčšiu výzvu, môže skúsiť SuperCross, kde sa už mnohé kopce a zákruty na trati podpíšu pod väčšie množstvo pádov (inak padá sa veľmi často).

Kľúčom k úspechu nie je byť iba najrýchlejší, ale zvládnuť rozličné finesy a ovládanie zložitejších trikov. Podobne ako pri bojovke, aj tu je sekvencia tlačidiel pri ovládaní kľúčová – a keď sa snažíte o triky vo vzduchu, chce to cvik.

Freestyle je zrejme najlepší mód využívajúci otvorený mód hry, no autori sem vložili ešte aj ďalšie: sú tu Eventy, plné série, jednoduché preteky, časovky i on-line preteky pre tých, čo nechcú iba voľne jazdiť – ale majú chuť odškrtávať si jednotlivé úlohy. MX vs. ATV All Out má jednoduchý koncept, no kto sa doň ponorí, môže si užiť veľa zábavy.