Po dvoch „veľkých“ tabletoch s uhlopriečkou nad 10 palcov sa do tretice Sony rozhodlo pre kompaktnejší model. Zjavne reflektovala na narastajúcu obľúbenosť menších tabletov, ktoré sú pre mnohých praktickejšie. Aj keď je pravda, že im začínajú konkurovať prerastené smartfóny, obavy by mali mať hlavne 7-palcové modely. Rozdiel medzi nimi a napríklad Samsung Galaxy Note 4 je len pár milimetrov. Pri 8-palcových tabletoch, medzi ktoré patrí aj Xperia Z3 Tablet Compact, je už ale rozdiel aj oproti najväčším, teda 6-palcovým smartfónom omnoho citeľnejší.

...začínajú im konkurovať prerastené smartfóny

Je ale pravda, že ak si niekto zadováži viac ako 5,5-palcovým mobil, tablet pod 9 palcov už nebude taký lákavý. Ideálne riešenie je menší smartfón a menší tablet. Možno aj tam Sony mierilo, keď predstavilo s kompaktným tabletom aj kompaktný mobil Z3 Compact. Stále výkonný, ale drobný a pomerne ľahko ovládateľný aj jednou rukou. A na hry, filmy a pohodlné surfovanie zas 8-palcový Z3 Tablet Compact.

Dizajn tabletu sa drží zavedených koľají takzvanej OmniBalance filozofie a z diaľky je to akoby roztiahnutá Xperia Z3 alebo Xperia Z Ultra. Kovový rám je príjemne oblejší než u veľkých Xperia tabletov. Znova kovové hlavné tlačidlo na pravej strane, znova sloty pre pamäťovú kartu (a prípadne aj SIM kartu v LTE verzii) a micro USB konektor. Reproduktory sú nad a pod displejom.

Čo znamená, že pri horizontálnom držaní sa občas trochu prekryjú rukami. Ale ak by boli po stranách, boli by zas prekryté pri držaní tabletu na výšku. Zvuk je na bežné používanie dostatočne kvalitný. Na počúvanie hudby alebo zážitok z filmových efektov je ale oveľa vhodnejšie siahnuť po slúchadlách.

Xperia Z3 Tablet Compact: Unikátne parametre za unikátnu cenu (recenzia)

Zdroj: Sony

A pri Xperii Z3 Tablet Compact je to priam žiaduce. Sony totiž rodinu Z3 vybavil podporou Hi-Res Audia, takže si bez problémov poradí so súbormi Flac v kvalite 24bit/96kHz. Samozrejme s kompatibilnými Hi-Res slúchadlami. Funguje to ale len pri prehrávaní cez aplikáciu Walkman. Ale to nie je žiaden problém, pretože ide o pohodlnú a prepracovanú appku.

Celkom slušne fungovala aj funkcia DSEE HX, ktorá je niečo ako upscaling. Teda softvérové zvyšovanie kvality obyčajných MP3 skladieb. S dobrými slúchadlami sa ozaj dalo rozoznať mierne zlepšenie, hlavne stredy a výšky zneli presnejšie. Xperia Z3 Tablet Compact podporuje aj aktívne rušenie okolitého hluku, ale iba so slúchadlami MDR-NC31EM. Žiaľ, nie sú v balení.

...Sony totiž rodinu Z3 vybavil podporou Hi-Res Audia

Vráťme sa ale ešte k dizajnu. Priznám sa, že najviac som si obľúbil hrúbka v kombinácii s hmotnosťou. Zobrať do ruky tabličku hrubú len 6,4 mm a vážiacu 270 gramov je ako držať časopis. Prvýkrát som bol presvedčený, že ide len o demo bez súčiastok. Citeľný je rozdiel aj voči iPadu Mini, ktorý bol doteraz akýmsi vzorom kompaktnosti. Dokonca je ľahší a tenší, než doterajší rekordér Samsung Galaxy Tab S 8.4. Práve v tieto dni prichádza na trh ešte tenší 8 palcový tablet – Dell Venue 8 7000. Je ale ťažší, než Xperia.

Človek by čakal, že niečo také tenké a ľahké nebude veľmi pevné. Našťastie to nie je pravda a Z3 Tablet nezavŕzgal ani pri nepríjemnom namáhaní. A úplnou čerešničkou je, že tablet je odolný. Štandard IP68 znamená, že ho prakticky môžete hodiť na pol hodinu do vane a nechať tak.

Murphyho zákony fungujú spoľahlivo, takže som to radšej neskúšal. Ale jeden mail som si bez ujmy vybavil počas sprchovania. Je to jediný tablet, ktorý by som sa vôbec nebál hodiť do piesku na pláži. S iPadom by som si to netrúfol. Jasné, 364 dní do roka sa nemá prečo dostať hocijaký tablet do kontaktu s pieskom alebo vodou.

...jeden z hlavných benefitov tejto placky je odolnosť

Ale čert nikdy nespí a potom je odolnosť na nezaplatenie. A dovolím si tvrdiť, že jeden z hlavných benefitov tejto placky. Facebook a Plants vs Zombies bude fungovať aj na ostatných. Ale pri Xperii Z3 Tablet Compact človek spáva trochu pokojnejšie.

Mimochodom, určite odporúčam zaobstarať si nabíjaciu kolísku, pre ktorú majú Xperie Z pripravený špeciálny konektor. Nielen, že sa takto nabije tablet rýchlejšie a môže fungovať ako pekný fotorámik alebo stolné hodinky. Ale nie je potom vôbec nutné dávať dole krytku z micro USB konektora. Ktorá má tendenciu sa po čase utrhnúť alebo pri zlom zavretí hrozí utopenie tabletu.

Xperia Z3 Tablet Compact: Unikátne parametre za unikátnu cenu (recenzia)

Zdroj: Sony

Pochváliť môžem prítomnosť oznamovacej diódy. Úplná drobnosť, ktorá je taká praktická a pritom ju stále nenájdem pri všetkých tabletoch a smartfónoch. Naopak druhá drobnosť predsa len chýba. Zadný 8 Mpix fotoaparát nemá blesk. Fotografovanie isto nie je nejaká zásadná funkcia akéhokoľvek tabletu. Ale keď už sa pre nejaký fotoaparát rozhodli, nechápem prečo sa nenašlo miesto aj pre drobný LED blesk.

Keď už sme pri tom, kvalita fotografií je v dobrých svetelných podmienkach viac ako slušná. So šerom prichádza rapídne zhoršovanie. Obľúbil som si nastavenia a doplnkové funkcie fotoaparátu. Tak sa môže aspoň niekto vyzabávať s rozšírenou realitou a podobne.

...dôležitý je výsledok

Každý tablet je vlastne o displeji. Je to hlavná brána komunikácie od používateľa k zariadeniu a aj opačným smerom. Takže na obrazovke zvlášť záleží a už pri prvom pohľade a dotyku môžem tušiť ako bude vyzerať celé používanie. Sony tu použilo 8 palcovým IPS displej s rozlíšením 1920 x 1200 bodov. Rôzne nálepky na balení ako X-Reality alebo Triluminos vlastne žiadneho používateľa nemusia zaujímať. Dôležitý je výsledok. V skratke, Xperia Z3 Tablet Compact v tejto oblasti nezaostáva ani trochu.

Možno je to ťažké kvantifikovať, ale jednoducho na displej je jedna radosť sa pozerať. Výborné pozorovacie uhly a ukážkové podanie farieb. Ak niekomu nevyhovujú, v nastavenie sa dá pohrať s vyvážením bielej a meniť sa dá aj intenzite troch základných farieb. Ocenil som aj ďalší drobný bonus, ktorý by mal byť štandardom – prebudenie zariadenia dvojitým kliknutím po vypnutom displeji. Veľmi návykové, hlavne ak je tablet položený na stole. Kvôli malej hrúbke je vtedy komplikované zapínať bočné tlačidlo.

...prebudenie zariadenia dvojitým kliknutím po vypnutom displeji by malo byť všade

Ako asi každý predpokladá, baviť sa o nedostatku výkonu pri takejto sorte zariadení je vcelku zbytočné. Snapdragon 801 v kombinácii s troma gigabajtami operačnej pamäte sú jasným znakom toho, že s nejaký sekaním sa používateľ nestretne. Presnejšie povedané výkonu je dosť na všetky existujúce aplikácie a ak k nejakému zaseknutiu dôjde, ide to skôr na vrub Androidu. Ale s tým bol problém možno trikrát za celú dobu testovania.

Priznám sa, že grafická nadstavba je prvá vec, ktorú na smartfonoch a tabletoch nahrádzam alternatívou tretích strán. Sony je ale malá výnimka a ich prostredie je subjektívne najmenej iritujúce. Je pomerne nenápadné a elegantné, s pár šikovnými vylepšeniami. Medzi tie najlepšie patria mini aplikácie, ktoré Sony používa už tretí rok. Plávajúce okno časovača alebo kalkulačky sa niekedy ozaj zíde.

...ich prostredie je subjektívne najmenej iritujúce

Mimochodom, veľkou výhodou pre hráčov je funkcia PS4 Remote Play. Z3 Tablet Compact funguje ako bezdrôtový displej k veľkej hernej konzole. Ovládanie sa potom presúva z displeja na gamepad Dualshock 4. A s malým adaptérom sa dá naň tablet pripojiť. Na Xperii Z3 Tablete si tak zahráte aj hity ako Last of Us alebo GTA V. Žiaľ, nemal som možnosť reálne túto funkciu otestovať.

Xperia Z3 Tablet Compact: Unikátne parametre za unikátnu cenu (recenzia)

Zdroj: Sony

Aj tie najlepšie displeje, najvýkonnejšie procesory a najodolnejšie telá sú zbytočné, ak sa tablet pre vybitú batériu nezapne. Tenké telo ale v tomto prípade neznamená aj drobnú batériu. Jej kapacita 4 500 mAh síce papierovo nevyzerá ideálne. Ale v praxi sa ukázalo, že vyladenosť tabletu a správa spotreby je výborná. Pri bežnom používaní pár hodín denne som tablet musel nabíjať len približne raz za 5-6 dní.

Samozrejme, pri trochu dlhšom hraní sa to rapídne zmenilo. Ale pri teste prehrávania full HD videa sa výdrž dostala na hodnotu približne 13 hodín, čo je slušná hodnota. Pomohla aj funkcia Stamina. Niekomu príde ako marketingová finta. Ale možno len pre tých, ktorí si nedali námahu si ju nastaviť. Stačí urobiť zoznam povolených aplikácií na prijímanie upozornení, nastaviť pravidlá vyhľadávania Wi-Fi siete a niekoľko ďalších a výdrž sa dokázala zlepšiť približne o štvrtinu až tretinu.

...približne 13 hodín, čo je slušná hodnota

Záverečné hodnotenie: Sony Xperia Z3 Tablet Compact je vydarený príkladom toho, ako by mal tablet vyzerať. Tenký, ľahký, s pevnou a vode odolnou konštrukciou, kvalitným displejom, dostatkom výkonu a slušnou výdržou batérie. Ak opomenieme drobnosti ako priemerný fotoaparát bez blesku, jedinou ozajstnou nevýhodou je vyššia cena v priemere 360 eur. Hlavní konkurenti Samsung Galaxy Tab S 8.4 aj iPad Mini Retina sú o pekné desiatky eur lacnejšie. Prvý má vyššie rozlíšenie, druhý zas iný operačný systém. Vybrať si ten pravý sa dá asi len podľa toho, ako často ste pri vode alebo pri PlayStatione 4.

Xperia Z3 Tablet Compact: Unikátne parametre za unikátnu cenu (recenzia)

Zdroj: Sony

+ hrúbka a hmotnosť

+ konštrukcia a odolnosť voči vode

+ podpora Hi-Res Audio a PS4 Remote Play

+ displej

+ výkon

+ výdrž batérie

- priemerný fotoaparát bez blesku

- vyššia cena