Sony Xperia Z bola prvým predstaviteľom reštartu japonskej firmy, prvým smartfónom z dizajnovej rodiny Omni Balance a tiež prvým mobilom s full HD displejom v predaji. Aj keď si získala mnoho fanúšikov, niekoľko chybičiek sa našlo. Tie sa snaží odstrániť čerstvo predstavený nástupca Xperia Z1. Aj tento model je prvým na svete v niektorých parametroch.

Z1 má s predchodcom veľa spoločného: na diaľku sa dajú len ťažko rozpoznať. Ostal dizajn Omni Balance, takže mobil pripomína jednoliatu a pravidelnú čiernu tabličku. Prednú aj zadnú stranú opäť pokrýva tvrdené sklo. Rovnaká je aj uhlopriečka a rozlíšenie displeja. No v Z1 je už typu Triluminos s lepšími pozorovacími uhlami. Obraz zlepšuje ešte softvérová funkcia X-Reality.

Zmenou je kovová obruba s oblejším hranami. Kov pridal aj 30 gramov hmotnosti. A tiež pár milimetrov na rozmeroch.

Inžinieri pravdepodobne vypočuli ohlasy používateľov a Z1 už má reproduktor na spodnej hrane. Nezakrýva sa tak pri držaní dlaňou. Kapacita batérie stúpla približne o tretinu, na 3 000 mAh. Podporovaná je funkcia Stamina pre šetrenie batérie ako u ostatných Xperií.  

Xperia Z1: Takto si Japonci predstavujú najlepší smartfón sveta

Xperia Z1 Zdroj: Sony

Xperia Z1: Takto si Japonci predstavujú najlepší smartfón sveta

Zdroj: Sony

Pribudla tiež hardvérová spúšť fotoaparátu. Sony mala pre ňu dobrý dôvod. Z1 označuje za najlepší fotomobil súčasnosti. (Fanúšikovia Nokie Lumia 1020 isto nesúhlasia.) Mobil je ako prvý na svete vybavený až 20,7 Mpix Exmor R CMOS snímačom veľkosti 1/2,3“, ktorému asistuje grafický procesor Bionz.

Totožný čip aj procesor sa nachádza v klasických kompaktných fotoaparátoch. Prémiový je aj objektív G Lens od Sony so svetelnosťou f/2.0.

Zatiaľ exkluzívne pre Z1 sú ako bonus v mobile predinštalované funkcie fotoaparátu ako napríklad Social Live. Pomocou nej sa dá streamovať video v reálnom čase rovno na Facebook. Či Timeshift Burst, ktorý urobí za dve sekundy 61 záberov a potom sa dá medzi nimi plynule prechádzať a vybrať ten najlepší.  

Zet-jednotka je vybavená najnovším procesorom od Qualcommu, štvorjadrovým Snapdragonom 800 s taktom 2,23 GHz a dvoma gigabajtami operačnej pamäte. Na ukladanie dát slúži 16 GB fleška. No aj kvôli 20-megapixlovým fotografiám a full HD filmom sa hodí aj slot pre pamäťovú kartu.

Sony Xperia Z1 bude na Slovensku dostupná od konca septembra v čiernej, bielej a modro filaovej farbe. Premiérová odporúčaná cena je 650 eur.

Xperia Z1: Takto si Japonci predstavujú najlepší smartfón sveta

Zdroj: Sony

Xperia Z1: Takto si Japonci predstavujú najlepší smartfón sveta

Proces výroby kovovej časti novej Xperie Z1 Zdroj: Marián Biel

Sony Xperia Z1
Displej 5-palcový, 1 920 x 1 080, 441 ppi, TFT Triluminos, X-Reality Mobile, sklo odolné voči poškriabaniu s vrstvou proti roztriešteniu
Rozmery 144,4 x 73,9 x 8,5 mm
Hmotnosť (s batériou) 169 g
Farebné verzie čierna, modro fialová, biela
Operačný systém Android 4.2 Jelly Bean s prísľubom upgradu na 4.3
Procesor štvorjadrový, 2,2 GHz Qualcomm Snapdragon 800
Pamäť RAM 2 048 MB
Storage 16 GB, slot na pamäťovú kartu microSD do 64 GB
Zadná kamera 20,7 Mpix, Exmor RS, autofocus, dotykové ostrenie a snímanie, rozpoznávanie tváre, LED blesk, optická stabilizácia obrazu, geotagging, HDR video, Full HD nahrávanie (1 080p)
Predná kamera 2 Mpix, Full HD video (1 080p)
Konektivita WiFi ac/b/g/n, 3G/HSPA/LTE, Bluetooth 4.0 s A2DP, micro USB 2.0, NFC, DLNA, A-GPS, Glonass, micro SIM
Batéria 3 000 mAh, nevymeniteľná, stand-by 36 dní a talk time 14 hodín v 3G sieti
Špecifická vlastnosť Triluminos displej, 20,7 Mpix fotoaparát, vysoký stupeň odolnosti voči vode a prachu
Dostupnosť a cena september 2013, okolo 650 €