Novinku predstavil pred polrokom vymenovaný nový výkonný riaditeľ Sony Kenichiro Yoshida. Zdá sa, že nový šéf akoby priniesol zásadnejšie zmeny filozofie, aspoň čo sa mobilov týka.

XZ3 je prvá Xperia v histórii s P-Oled displejom. Aj keď vie Sony robiť perfektné LCD obrazovky, Oled je jednoducho budúcnosť. Prešli na túto technológiu pri televízoroch a svoje poznatky potom preniesli aj do tohto smartfónu. Navyše je to tiež prvá Xperia (okrem rodiny Premium so 4K rozlíšením), ktorá prešla na QHD+ rozlíšenie (2 880 x 1 440). Uhlopriečka obrazovky s pomerom strán 18:9 je okrúhlych 6 palcov.

Xperia XZ3 je prvý smartfón Sony s Oled displejom

Zdroj: Marián Biel

Sony tiež oproti predošlej generácii ubralo z hrúbky, pritom má batériu s väčšou kapacitou. Konkrétne 3 330 mAh, podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Kovovo sklenené telo sa možno bude z diaľky pliesť s niektorými konkurentmi od Nokia a Samsungu. Používa totiž jemne zakrivený displej.

Sony to aj prakticky využilo a pridalo funkciu Side Sense. Mobil rozoznáva zvyky používateľa a tiež to, čo je práve na obrazovke. Potom stačí dvojité poklepanie po pravej alebo ľavej hrane displeja a zobrazia sa obľúbené alebo odporúčané aplikácie. Sme zvedaví, ako to bude praktické pri reálnom používaní. Už sa tešíme na testovanie.

Audiovizuálnu výbavu potom dopĺňajú stereo reproduktory smerujúce dopredu, podpora bezdrôtových kodekov LDAC či vibrovanie mobilu podľa toho, čo sa práve na obrazovke odohráva. Fotoaparát je prebratý z len pred pol rokom predstavenej Xperie XZ2. To znamená 19 Mpix, clona f/2.0 a nahrávanie super spomaleného videa rýchlosťou 960 fps pri full HD rozlíšení.

Rozlíšenie prednej kamery narástlo na 13 Mpix a s clonou f/1.9. Možno bude robiť v šere lepšie zábery ako hlavná kamera. Sony sa tiež chváli, že ich Xperie sú zatiaľ jediný mobil schopný nahrávať HDR 4K video. Hoci má mobil hardvérovú spúšť, výrobca pridal aj funkciu automatického spustenia fotoaparátu podržaním ho vo vodorovnom smere.

Xperia XZ3 je prvý smartfón Sony s Oled displejom

Zdroj: Marián Biel

O výkon sa stará, samozrejme, najnovší Snapdragon 845 so 4 GB operačnej pamäte. Interných 64 GB sa dá pomocou pamäťovej karty rozšíriť o ďalších 512 GB.

Mali sme možnosť sa s novou Xperiu XZ3 krátko zoznámiť. V ruke sa drží pohodlne a vyzerá ešte o kúsok elegantnejšie, než predošlá generácia. Displej vyzerá veľmi dobre, ale v silno osvetlenej hale sme si ho ešte nemohli vychutnať naplno.

Minimálne vieme, že s jasom nebude mať žiaden problém. Hoci sme u Xperií zvyknutí na perfektnú optimalizáciu, je škoda, že Sony ostalo pri 4 GB operačnej pamäte. To už je štandard aj pri mobiloch za pár stoviek. Tiež nepríjemne prekvapila clona hlavného fotoaparátu. Ale reálne výsledky možno budú v poriadku.

Xperia XZ3 je prvý smartfón Sony s Oled displejom

Zdroj: Marián Biel

Sony Xperia XZ3 sa začne predávať v priebehu septembra v čiernej, bielej, zelenej a purpurovej farbe. Oficiálna cena pre slovenský trh ešte nebola stanovená, podľa zástupcov firmy sa treba pripraviť na sumu okolo 800 eur. Milým prekvapením je, že už od výroby príde s najnovším Androidom 9.0 Pie a veľmi pravdepodobne to tak bude prvý mobil na trhu s týmto systémom.

Xperia XZ3 je prvý smartfón Sony s Oled displejom

Zdroj: Sony