Japonský výrobca mobilov neprestáva chrliť jeden model za druhým.  Dnes (13.mája) predstavil nový prírastok do rodiny jeho Xperií. Tento krát použil názov ZR. Takže znova prírastok do rozširujúcej sa abecedy týchto modelov. Z názvu sa ale dá trochu vyčítať, že bude mať niečo z terajšej vlajkovej lode Xperie Z. A to „r“ pravdepodobne znamená zvýšenú odolnosť. Hlavným benefitom Xperie ZR totiž má byť možnosť fotografovať a nahrávať video v 1,5 metrovej hĺbke.

V skratke, Xperia ZR je odolnejšia Xperia Z s menším displejom pripravená na  letné prázdniny. Konkrétne je osadená 4,6 palcovým OLED displejom s rozlíšením 1280 x 720 bodov. Takže by mala byť lepšie čitateľná na priamom slnečnom svetle a tiež pod vodou než u klasických LCD aké má aj Xperia Z. Šasi je o pár milimetrov hrubšia a s plastovým krytom batérie, ktorá ma o niečo väčšiu kapacitu ako Xperia Z.

Xperia stavaná pre letné dovolenky

XR má certifikát odolnosti IP58 a vie fungovať aj 150 cm pod hladinou po dobu 30 minút. Aj preto je na pravom dolnom rohu hardvérová spúšť fotoaparátu. Ten je totožný s Xperiou Z. To znamená rozlíšenie 13 Mpix, podpora HDR aj pri nahrávaní full HD videa a funkcie prebraté z fotoaparátov Cybershoot. Napríklad inteligentný  automatický mód. Rovnaké sú aj  vnútorné parametre ako procesor, operačná pamäť či podpora microSD kariet.

Nechýbajú ani ostatné parametre z väčšej sestry ako podpora LTE a NFC alebo podpora režimu Stamina pre šetrenie batérie. Predaj začína v druhom štvrťroku, cena ešte nebola zverejnená. 

Xperia stavaná pre letné dovolenky

Sony Xperia ZR
Displej 4,6-palcový, 1280 x 720, Oled
Rozmery 131,3 x 67,3 x 10 mm
Hmotnosť (s batériou) 138 g
Použité materiály plast
Operačný systém Android 4.2 Jelly Bean
Procesor štvorjadrový, 1500 MHz Qualcomm Snapdragon
Pamäť RAM 2048 MB
Storage 8 GB, slot na pamäťovú kartu microSD do 32 GB
Zadná kamera 13 Mpix, autofocus, nahrávanie full HD videa
Predná kamera VGA
Konektivita WiFi b/g/n, 3G/HSPA, Bluetooth 4.0 s A2DP, NFC, micro USB 2.0, A-GPS, micro SIM
Batéria 2 300 mAh, 11 hodín prevádzky v 3G sieti, vymeniteľná
Špecifická vlastnosť vode odolnosť do 1,5m, HDR video, prenos údajov cez NFC
Dostupnosť a cena Q2 2013, ? eur

foto v článku a na titulke - Sony