V dvoch texaských mestách, Miami a Austine, už možno stretnúť autonómne vozidlá od spoločnosti Argo AI, ktoré jazdia bez bezpečnostného dohľadu ľudského operátora na prednom sedadle. Pre Ford a Volkswagen ako hlavných investorov je to významný míľnik.

Tieto robotaxíky zatiaľ nebudú voziť platiacich zákazníkov, budú však jazdiť počas dňa v pracovnom čase rušnými ulicami a posádku budú tvoriť zamestnanci firmy Argo AI, ktorí si taxík môžu objednať pomocou testovacej mobilnej aplikácie.

Azda je to cesta do finálnej fázy

Firma vznikla v roku 2016, keď investície do vývoja a testovania robotaxíkov zažívali najväčší rozmach. Šéf Bryan Salesky zdôrazňuje, že spoločnosť sa od začiatku sústreďovala na najnáročnejšie dopravné podmienky vo viacerých mestách, preto sa aj v súčasnosti ich autonómna platforma zameriava na husto obývané oblasti veľkých miest, kde je dopyt po preprave najvyšší. Získané informácie a skúsenosti by sa mali neskôr premeniť na udržateľný biznis.

Okrem amerických miest Argo AI testuje robotaxíky tiež v Európe. Testovacích miest je celosvetovo osem a využívajú sa v nich špeciálne upravené varianty Fordov a Volkswagenov. Doteraz sa v nich viezli aj operátori, ktorí museli dohliadať na bezpečnosť automatickej jazdy.

Nabíjanie elektromobilu - ilustračná fotka
Neprehliadnite

Nórsko brzdí elektrické autá pomocou DPH. Podľa kritikov je to zlý nápad

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa