Svetová výstava Expo 2020 zažila Slovenský deň. Je pomyslenou bodkou za prezentáciou krajiny pred medzinárodným publikom v Dubaji. Pavilón, v ktorom sa v posledných mesiacoch predstavili viaceré slovenské inovatívne projekty, hostil vládne delegácie, ale aj podnikateľské rokovania.

TREND bol pri tom a s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom sa rozprával o tom, ako  výstavu Expo vníma, ktoré mesto by sa v blízkej budúcnosti mohlo dočkať vodíkových autobusov aj kedy sa verejnosť dozvie viac o potenciálnom investorovi vo Valalikoch.

Za dva mesiace sa Expo 2020 oficiálne skončí. Ako hodnotíte pôsobenie Slovenska na výstave?

Expo prinieslo Slovensku pozitívnu prezentáciu vo svete. Je tu 193 krajín a ak by sme tu neboli, boli by sme jedinou krajinou na svete, ktorá by sa nezúčastnila. Sme výrazne úspešnejší ako priemer, ktorý tu je, nakoľko našim stánkom sme zaujali.

Navštívili ho prakticky všetky dubajské honorácie, vrátane samotného kráľa Maktouma. To o niečom svedčí, nakoľko určite za ten polrok nenávštivi všetky pavilóny. Veľkým lákadlom je samozrejme vodíkové auto, no nie je to len o ňom. Prezentujeme niekoľko technológií a inovácií.

Prinieslo Expo Slovensku aj kokrétne možnosti spolupráce alebo investície?

Mali sme a stále aj mávame niekoľko takzvaných B2B stretnutí, ktoré si dohodnú nielen vystavujúce firmy. Neviem o tom, či priamo tu bola dohodnutá nejaká investícia. Tu sa môže niečo doladiť, dohodnúť alebo sa uskutočniť nejaké priebežné rokovania. Expo je však skôr platforma vhodná na export produktov.

Ktoré slovenské firmy či startupy najviac zarezonovali?

Napríklad sa tu predal ekologický domček od Ecocaspule. Ale nezisťujem, že kto koľko má zákazok. Štát je tu na to, aby im dal priestor na prezentáciu a kto s tým čo urobí je už ich vec. Prihlásilo sa niekoľko stoviek záujemcov a najlepšie exponáty vybrala naša technická komisia.

To čo sme spravili lepšie ako ostatní je, že sme výstavu poňali tematicky tak, ako to bolo zamýšlané organizátorom. Sme v oblasti mobility a toto sme si naozaj zobrali k srdcu. Okrem vodíkového auta sme tu totiž vystavovali lietadlá, vodíkový autobus a ešte mnohé ďalšie technológie, ktoré organizátori oceňujú.

Vodíková doprava na Slovensku

Spomenuli ste vodíkový autobus, ktorý narozdiel od auta funguje. Plánujete ho nasadiť do niektorých slovenských miest na reálnu prevádzku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa