Americké Laboratórium prúdového pohonu (JPL), inštitúcia, ktorá vyvíja pohonné jednotky pre lietadlá a vesmírne sondy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), zverejnilo zvukové záznamy v piatok.

Zvuk zachytáva vietor narážajúci na solárne panely sondy InSight a tým spôsobené vibrácie celej kozmickej lode. Zvuky zachytil senzor na zaznamenávanie tlaku vzduchu vo vnútri pristávacieho telesa, ktorý je súčasťou meteorologickej stanice, a seizmometer, prístroj na zaznamenávanie zemetrasení.

Vietor podľa odhadov dosahuje rýchlosť 16-24 kilometrov za hodinu. Nízka frekvencia zvuku je spôsobená nízkou hustotou vzduchu na Marse. Seizmometer sa v najbližších týždňoch presunie bližšie k povrchu planéty. Vedci dovtedy plánujú zachytiť viac zvukov spôsobených vetrom.

Vedci, ktorí sa na projekte zúčastňujú, sa zhodli, že zvuk má neobyčajné vlastnosti. Podľa Thomasa Pikea z Imperial College v Londýne sa hukot odlišuje od všetkého, s čím sme sa stretli na Zemi. „Myslím si, že to prináša nový spôsob uvažovania o tom, z akej diaľky sme tieto signáli získali,“ povedal.

InSight, americká planetárna sonda určená na seizmický výskum vnútornej stavby Marsu, odštartovala 5. mája z Vandenbergovej leteckej základne v americkom štáte Kalifornia a na povrchu červenej planéty pristála 26. novembra. Okrem Spojených štátov sa na vývoji prístrojového vybavenia sondy podieľali Nemecko, Francúzsko, Španielsko či Taliansko.