Lekára Che Ťien-kchueja tiež odsúdili na zaplatenie pokuty vo výške 384-tisíc eur. Súd v meste Šen-čen mu vymeral trest za „nelegálne genetické upravovanie ľudského zárodku s úmyslom rozmnožovania“. Nižšie tresty dostali aj dvaja jeho spolupracovníci.

Všetci traja podľa verdiktu porušili čínske predpisy a etické princípy a konali s cieľom presláviť sa. Tlačová agentúra Sinchua uviedla, že v dôsledku ich experimentov sa narodilo aj tretie geneticky upravené dieťa, čo doteraz nebolo potvrdené.

Číňan svojimi pokusmi väčšinu vedcov prekvapil a mnohých šokoval. Dedičné úpravy DNA (takzvané editovanie zárodočnej línie) sú kontroverzná téma a v mnohých krajinách sveta je táto metóda zakázaná.

Tieto zmeny v DNA sa totiž môžu prejaviť aj u ďalšej generácie, pričom môže dôjsť i k poškodeniu niektorých iných génov. Medzi štátmi, kde je úprava ľudskej DNA zakázaná, sú aj USA a štáty Európy, v samotnej Číne je genetická úprava ľudských embryí povolená, ak sa vykonáva s „nereprodukčným“ zámerom.

Cieľom genetickej úpravy embryí malo byť podľa čínskeho vedca umožniť HIV pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, ktorý spôsobuje nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Agentúra AFP pripomína, že vedec po ostrej kritike svojich experimentov čelil v Číne policajnému vyšetrovaniu, vláda pozastavila jeho výskumnú prácu a prepustili ho z univerzity.