Schválené pravidlá sa týkajú princípu takzvanej sieťovej neutrality, podľa ktorého by mali poskytovatelia internetu pristupovať rovnako k akejkoľvek komunikácii na svojich sieťach. Päťčlenná Federálna komisia pre komunikácie (FCC) ich schválila podľa línií pomerom troch hlasov ku dvom. Cieľom je zabrániť poskytovateľom internetu, aby spomaľovali či blokovali prístup na niektoré internetové stránky alebo k niektorému internetovému obsahu, povedal predseda FCC Tom Wheeler.

Pravidlá zaraďujú širokopásmové pevné a aj mobilné internetové služby do kategórie telekomunikačných služieb, na ktorú sa vzťahuje podstatne prísnejšia regulácia. Pre odvetvie ide o najväčší zásah regulátorov za posledné takmer dve desaťročia, napísala agentúra AP.

Ochrancovia spotrebiteľov krok vítajú ako víťazstvo pre malé firmy, ktoré pôsobia na báze internetu. Oponenti, vrátane viacerých republikánskych členov Kongresu, však tvrdia, že plán FCC môže odradiť podniky od ďalších investícií. Bývalý republikánsky predseda FCC a terajší predseda Národnej káblovej a telekomunikačnej asociácie (NCTA) Michael Powell varoval, že na spotrebiteľov prakticky okamžite dopadne „bremeno nových daní a vyšších nákladov“.

Podľa káblových a telekomunikačných spoločností pravidlá nakoniec povedú k regulácii sadzieb. Poskytovateľ širokopásmového pripojenia Verizon si myslí, že nové pravidlá boli „napísané v ére parnej lokomotívy a telegrafu“.

FCC sa už raz usilovala o presadenie obdobných pravidiel. Súd však minulý rok v januári vtedajšiu verziu zamietol. FCC podľa neho nesprávne regulovala poskytovateľov internetu, ako keby boli poskytovateľmi sieťových služieb, hoci oficiálne spadali do kategórie informačných služieb.

Spory medzi telekomunikačnými firmami a obrancami sieťovej neutrality odvtedy neutíchli. Samotná FCC dostala rekordné štyri milióny pripomienok k novej verzii. Americký prezident Barack Obama apeloval na komisiu, aby prijala čo najtvrdšie možné pravidlá.

„Dnešné rozhodnutie FCC ochráni inovácie a vytvorí rovnaké podmienky pre budúce generácie podnikateľov,“ uviedol šéf Bieleho domu v otvorenom liste uverejnenom na webe.

Regulácia internetu je v USA pálčivou témou, odvetvie je zatiaľ len pod veľmi malým úradným dohľadom.

Podľa akademika Tima Wu, ktorý pojem sieťová neutralita vymyslel, je tento štvrtok historickým dňom v dejinách internetu. „Sieťová neutralita, ktorá dlho existovala ako princíp, bola kodifikovaná spôsobom, ktorý pravdepodobne ustojí skúmanie súdu,“ citoval ho server BBC.