Antik Telecom stupňuje mediálnu prestrelku s káblovým operátorom UPC (Broadband Slovakia). Ten svojim zákazníkom blokuje služby SmartTVboxu, ktorý umožňuje cez prípojku hociktorého internetového providera sledovať televíziu, využívať archív relácií alebo surfovať po webe.

„Operátori, ktorí sa nechcú prispôsobiť zmenám na trhu, sú pre svojich zákazníkov nespoľahlivými partnermi. Jeden deň máte internet a na druhý deň vám zablokujú prístup, pretože využívate moderné služby. V takýchto prípadoch odporúčame zákazníkom iba zmeniť operátora,“ radí v tlačovej správe Antiku manažér IP TV Vlastimil Lakatoš.

UPC blokuje SmartTVbox od začiatku marca. Informovali o tom viaceré spravodajské portály. „Akékoľvek blokovanie obsahu internetu ako slobodného média bez existencie zákonných dôvodov je porušením práva na slobodný prístup k informáciám a práva šíriť informácie, zaručených článku 26 Ústavy SR,“ cituje napríklad DSL.sk zo stanoviska Antiku.

UPC tvrdí, že SmartTVbox blokuje preto, lebo ho považuje za poskytovanie služieb retransmisie svojim klientom - a to bez zmluvy s Antikom nemôže. Okrem toho, UPC od Antiku očakáva, že sa bude podieľať na jeho nákladoch na výstavbu a prevádzku sieťovej infraštruktúry.

„Každý internetový operátor na svete musí počítať s nákladmi na prevádzku siete a ponúkať klientom také ceny, ktoré ich pokrývajú,“ reaguje Antik. Podľa neho provideri majú byť pripravení na najnovšie služby v oblasti sledovania TV cez internet. Antik, ktorý prevádzkuje internetové siete vo viacerých mestách Slovenska, chce v tomto zmysle upraviť všeobecné zmluvné podmienky.

Služby na obdobnom princípe ako SmartTVbox poskytuje od vlaňajška aj Orange. Súčasťou jeho balíka TV Extra je online prístup k archívu relácií, ale nie živé TV vysielanie.

UPC blokuje SmartTVbox od Antiku. Ten radí zmeniť providera

Zdroj: eTREND/Jozef Andacký

Foto na titulke a v článku - eTREND.sk