Vlastníte rozmerné pozemky, záhradu či inú veľkú trávnatú plochu? Tak isto viete, aké náročné je udržiavať takýto pozemok s perfektným trávnikom. Kosiť klasickou kosačkou svahovité a rozsiahle pozemky sa dá, ale nie je to ani jednoduché, ani rýchle a už vôbec nie efektívne či pohodlné. Na trhu už predsa existujú výkonné traktorové kosačky, stačí si sadnúť a jazdiť, o ostatné sa postará kosačka.

Traktor na kosenie, záhradný traktor, traktorová kosačka?

Všetky tieto pomenovania sa týkajú jedného stroja. Záhradný traktor je praktickým celoročným pomocníkom pre ľudí s rozsiahlymi pozemkami či ľudí so zdravotnými problémami, ktorí nemajú dostatok sily na starostlivosť o trávnik a záhradu.

Traktorová kosačka má objemný zberný kôš, do ktorého sa zbiera pokosená tráva. Nie je však nutnosťou, vybrať si môžete aj modely s bočným vyhadzovaním trávnika.

TIP OD NÁS: Ak plánujete kosiť hrubú a vysokú trávu, voľte model s bočným vyhadzovaním trávnika. Do úzkych priestorov sa hodí viac model so zberným košom, ktorý nemá bočný deflektor, ktorý by vytŕčal.

Výkonný spaľovací motor má schovaný pod kapotou a jeho ostré nože sú ukryté pod traktorom v prostrednej časti stroja.

Majú veľký záber a sú vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť pomerne ľahké na manipuláciu. Hravo zvládnu aj svahovité členité pozemky a ak si vyberiete model s ergonomickým sedením, kosenie sa stane pohodlnou jazdou po vašom pozemku.

Neslúži ale len na kosenie. Ide o univerzálneho celoročného pomocníka. Stačí správne príslušenstvo a záhradný traktor môžete využiť na siatie plodín, hnojenie pôdy. Môžete k nemu pripojiť zametacie kefy a v zime s radlicou odhrniete sneh. Využívať ho tak budete počas celého roka.

V minulosti si traktorové kosačky nevedeli poradiť s prekážkami. Okolo stromov, kríkov a plotov tak zanechávali za sebou trávu. Dnešné moderné stroje majú vylepšenú technológiu a sú navrhnuté tak, že sa jednoducho dostanú aj k prekážkam.

Azda jedinou nevýhodou záhradných traktorov je ich vyššia obstarávacia cena.

Ilustračné foto
Zdroj: Husqvarna
Ilustračné foto

Klasická motorová kosačka ponúka výkon, ale menej efektívnosti

Najpoužívanejším modelom je klasická motorová kosačka, či inak povedané benzínová kosačka. Je rovnako ako záhradný traktor bezdrôtová, a tak poskytuje užívateľovi neobmedzené kosenie aj v prípade veľkých pozemkov. Súčasné modely sú vďaka silnému motoru pohonu na všetky kolesá rýchle a jednoduché na manipuláciu, stačí, ak im určíte smer kosenia.

Majú menší záber ako traktorové modely, čo je v prípade parkov alebo väčších pozemkov pomerne veľkou nevýhodou. Odporúčame ich pre menej rozsiahle pozemky, pri ktorých vám kosenie s motorovým strojom nezaberie dlhé hodiny, ktoré by ste inak mohli stráviť s rodinou alebo voľnočasovými aktivitami. Prečo tlačiť kosačku po záhrade, keď môžete pohodlne sedieť a iba točiť volantom?

Benzínová kosačka sa postará o úpravu trávnika, ale na rozdiel od traktorových modelov, nie je viacúčelovým strojom. Jej využitie je obmedzené iba na kosenie.

Na čo sa zamerať pri výbere traktorovej kosačky?

  • Výber prevodovky – Hydrostatická alebo manuálna? Hydrostatická vám uľahčuje prevádzku stroja. Nemusíte kvôli nej stroj pri preraďovaní zastavovať ako pri manuálnej a prácu tak vykonáte plynule a rýchlejšie. Vybrať si môžete hydrostatickú prevodovku ovládanú pedálmi alebo pákou. Pri pedáloch vám zostanú voľné obe ruky na riadenie volantom.
  • Ergonomické sedenie – Dôležitosť pohodlného a zdravého sedenia pri dlhej práci na záhrade je nevyhnutná. Vyskúšajte si sedadlo traktora pred samotnou kúpou.
  • Výber príslušenstva – Pri výbere značky skontrolujte, aké príslušenstvo k záhradnému traktoru ponúka. Práve príslušenstvo z neho robí univerzálneho pomocníka.
  • Náročnosť údržby – Tak ako všetky stroje, aj traktorová kosačka potrebuje pre udržanie dlhej životnosti pravidelnú údržbu. V prípade kosačiek hovoríme o kontrole motora a servise nožov. Vyberte si model s nenáročnou údržbou, oceníte to pri každoročnom servise.
Ilustračné foto
Zdroj: Husqvarna
Ilustračné foto

Záhradné traktory značky Husqvarna ponúkajú všestranné využitie, výkonné motory, moderné technológie, ktoré zabezpečujú pohodlnú jazdu, ľahkú manipuláciu so strojom a v neposlednom rade široký výber príslušenstva. Pozrite si ich ponuku na www.husqvarna.com/sk.