Wrapped (po odsúhlasení prihlásenia na Spotify konto) pre každého používateľa zobrazí jednoduchú prezentáciu v divokej grafickej štylizácii rozdelenej na pár základných faktov. Prvým je počet minút, piesní a umelcov, ktoré prihlásený používateľ za rok na Spotify počúval.

V druhom kroku je malá hádanka. Spotify sa pýta, ktorý bol podľa používateľa jeho najpočúvanejší interpret a pieseň. A tiež najpočúvanejší hudobný žáner. Potom ukáže prvých 5 miest z každej z týchto kategórii.

V nasledujúcom kroku je playlist top 100 skladieb, koľko skladieb za rok preskočil a následne playlist z piesní, ktoré mu mohli v tomto roku ujsť. Odporúčanie novej hudby patrí k silným stránkam švédskej streamovacej služby.

Toto ste vy a svet počúvali na Spotify v roku 2017

Zdroj: Spotify

Službe kraľujú Ed Sheeran a Rihanna

Nebola by to koncoročná sumarizácia, keby chýbali globálne čísla obľúbenosti interpretov a skladieb. Najhranejším interpretom Spotify pre tento rok je Ed Sheeran, ktorého hudbu počúvalo 47 miliónov používateľov mesačne. Jeho album ÷ (Divide) a skladba Shape of You sa tiež dostali na prvé miesto rebríčkov.

Najviac streamovanou kapelou bol Coldplay, medzi najobľúbenejšími ženskými interpretkami dominovala Rihanna.

Veľký nárast v počúvanosti zaznamenal žáner Hip Hop, medziročne až o 75 percent. A, samozrejme, aj vďaka letnému hitu Despacito výrazne narástla počúvanosť Latino interpretov. Konkrétne až o 110 percent oproti vlaňajšku.

Toto ste vy a svet počúvali na Spotify v roku 2017

Zdroj: Spotify

30 miliónov skladieb za euro a pol

Aby sme boli presní, predplatiteľov má Spotify okolo 60-miliónov, z čoho vyplýva, že zvyšných 80 miliónov využíva bezplatnú formu tejto služby. To znamená nie v plnej kvalite a s reklamnými prestávkami.

Zhodou okolností patrí cenník pre slovenských používateľov Spotify k tým najnižším. Premium balík stojí mesačne 5,99 eur. Ešte výhodnejšie je „rodinné“ predplatné za 8,99 eur mesačne, ale v cene je až 6 licencií. V praxi to je 1,5 eura na hlavu za databázu viac ako 30 miliónov skladieb.

Mimochodom, počúvať sa dajú aj bez pripojenia na internet. Spotify obsahuje funkciu stiahnutia obľúbených albumov či playlistov do pamäte počítača alebo mobilu.