Chcú odbúrať ticho, ktoré ničí príležitosti pre ženy

Vzdelávací program STEMAspire priniesli zo zahraničia. V rámci Dell Technologies funguje napríklad v Írsku alebo Veľkej Británii. Je otvorený pre študentky vysokých škôl, ktoré študujú tzv. STEM odbory, teda science – veda, technology – technika, engineering – inžinierstvo, math – matematika. „Primárnym cieľom je prilákať do tohto sektora viac žien. Chceme im ukázať, že v Dell Technologies máme vysoko odborné pozície, na ktorých sa môžu uplatniť. Chceme študentkám dodať odvahu a vytvoriť im rovnakú štartovaciu príležitosť, akú majú ich spolužiaci,“ vysvetľuje líderka projektu Lucia Nováková a dodáva, že aj od samotných študentiek často počujú obavy, keď majú presadiť svoje riešenie alebo si vypýtať adekvátny plat. „Je to jednoducho o tom, že ženy sa v škole radšej neprihlásia, hoci správnu odpoveď poznajú, kým ich spolužiaci sa neboja polemizovať, aj keď si nie sú istí. Okolie si o študentkách potom nezriedka myslí, že sú slabšie – len preto, že sú ticho.“

Pilotný ročník programu STEMAspire absolvovalo 12 mladých žien. Každá mala svoju mentorku z Dell Technologies, skúsenú profesionálku na technickej pozícii, s ktorou aktívne pracovala, a tiež sa zúčastňovali série workshopov. Medzi hostkami boli napríklad profesorka Mária Bieliková, ktorá vedie Kempelenov inštitút inteligentných technológií, alebo Tina Nekudová, ktorá sa venuje osobnostnému rozvoju. Dozvedeli sa tiež, aké možnosti spoločnosť ako Dell Technologies ponúka, naučili sa, ako na personal branding a ako zatraktívniť svoj profil na LinkedIne či ako sa pripraviť na pracovný pohovor. 

„Mentoringu sa venujem už osem rokov, vidieť, ako ľudia rastú a posúvajú sa, je pre mňa zadosťučinením, ktoré ma teší. Obzvlášť ak môžem prostredníctvom STEMAspire programu podporiť ženy v IT,” hovorí jedna z mentoriek Mária Eglová a dodáva vysvetlenie, prečo sa mentoringu venuje a považuje ho za dôležitý. „Ľudia nikdy nie sú takí zaneprázdnení, aby si nenašli čas na inšpirovanie a podporu ostatných. Nikdy neviete, aký kľúčový prínos môžete poskytnúť.”

Ilustračné foto
Zdroj: Dell
Ilustračné foto

Vďaka programu získali stáž aj prvú prácu

„Tento program mi pomohol prekonať pochybnosti, ktoré som o sebe mala. Získala som sebadôveru pri prezentovaní svojich názorov a tiež mám jasnejšie v tom, kde sa vidím v budúcej kariére. Zo všetkého najviac oceňujem možnosť stretnúť inšpiratívne osobnosti a tiež to, že som získala stáž v spoločnosti Dell,” hodnotí absolventka programu Tereza Červeňanská.

V Dell Technologies už stážujú tri absolventky programu, dvere sa im však neotvorili automaticky. Na stáž sa museli prihlásiť ako akíkoľvek iní záujemcovia a záujemkyne, boli však lepšie pripravené a nezaskočilo ich neznáme prostredie alebo otázky, s ktorými si nevedeli poradiť.  

„STEMAspire nie je náborová kampaň, absolventky programu sa často zamestnajú aj v iných firmách. Je však pre nás dôležité, aby študentky pokračovali v tom, čo študujú, aby sa rozvíjali v technických oblastiach a zostali na Slovensku,” vysvetľuje Lucia Nováková. 

Hlavne nech natrvalo neodídu zo Slovenska 

V Dell Technologies na Slovensku pracuje 49 % žien a 51 % mužov. Firme však záleží na tom, aby počet žien rástol – a to primárne na odborných pozíciách. „Na Slovensku nie je dosť vysoko kvalifikovaných žien, ktoré by sa uchádzali o odborné pozície. Nepoznám napríklad žiadnu systémovú inžinierku. Nie je to pritom neatraktívna pozícia – ide o pozíciu architekta či dizajnéra v rámci salesu, ktorý pomáha dizajnovať riešenia. Je škoda, že žien je v IT stále nedostatok, pretože ženská esencia v tomto biznise prináša pohľad z inej perspektívy,” vysvetľuje Martin Maštalír, ktorý bol garantom projektu. 

Podľa neho však nejde iba o tému žien na technických pozíciách, ale vníma širší kontext. „Všeobecne to súvisí s témou odlivu mozgov. Na Slovensku chýba spoločenská zhoda, že je to naozaj problém. Hovoria o tom ľudia z inštitúcií, zo vzdelávacích inštitúcií, ale pre nápravu sa robí málo. STEMAspire je istou snahou o zmenu,” vysvetľuje Martin Maštalír. 

Dell Technologies

Dell Technologies je miesto pre teba. Je to miesto, kde môžeš byť vždy sama sebou, lebo tvoja jedinečnosť k nám zapadne. Či ešte študuješ, končíš školu, alebo si už profesionálka, pridaj sa k nám! Zaži to spolu s nami a pozri si naše príležitosti

 #Iwork4Dell #MiestoPreTeba #LifeatDell