Čerstvá štrnásťpalcová Tecra kombinuje portabilitu a výkon bez väčšej ujmy na "finančnom zdraví". Zaujme predovšetkým podnikateľov, manažérov, sekretárky či asistentky, no nemá problém poslúžiť aj ako domáci multimediálny prenosný počítač. Skrátka, Toshiba Tecra R940 pod kapotou ukrýva ten najmodernejší hardvér a tie najmodernejšie technické prvky.

Základom sú intelovské procesory Ivy Bridge. Oproti predošlej generácii prinášajú hlavne nižšiu spotrebu elektrickej energie, vyšší výpočtový a najmä grafický výkon. Presná špecifikácia výpočtovej jednotky závisí od požiadavky zákazníka. Ale či už bude mať jedno, dve alebo štyri jadrá, sekundovať jej vždy bude osem gigabajtov pamäte RAM.

Tecra R940 ponúka antireflexný displej s LED podsvietením a 14-palcovou diagonálou. Podobne ako pri procesore, ani v tomto prípade výrobca používateľovi ruky nezväzuje, ponecháva na ňom voľbu rozlíšenia. Je však jasné, že čím vyššie rozlíšenie na takomto malom displeji, tým bude potrebné hlbšie siahnuť do peňaženky...

Toshiba Tecra R940: Do kancelárie, aj na stretnutia

Zdroj: Toshiba

O plynulý chod grafických operácií sa stará integrovaná grafická karta, ktorá zdieľa to isté kremíkové lôžko, čo procesor. Za príplatok sa dá zaobstarať aj diskrétna grafická karta AMD Radeon, no s cenou porastie aj energetická náročnosť počítača. Výrobcom deklarovaných deväť hodín výdrže na jedno nabitie preto treba brať s rezervou.

Zvyšok notebooku dotvárajú multimédiá a sieťová konfigurácia. Tecra R940 má dva trojkové USB porty a jeden kombinovaný eSATA/USB 2.0 port, čítačku pamäťových kariet, rozhranie pre ExpressCard a SmartCard a napokon aj HD webkameru. Obrazový výstup do externých obrazových zariadení sprostredkúva jeden DisplayPort.

Toshiba Tecra R940: Do kancelárie, aj na stretnutia

Zdroj: Toshiba

Čo sa týka sietí, nová Tecra obsahuje bezdrôtové rozhranie Bluetooth štvrtej generácie či n-kové Wi-Fi, no výrobcu možno požiadať aj o 3G modul či certifikát pre Intel Wireless Display Technology. Presná maloobchodná cena ešte nebola stanovená, podobne je to dostupnosťou.

Toshiba Tecra R940
Displej 14,0-palcový, voliteľné rozlíšenie, LED podsvietenie, matný
Rozmery 341 x 239 x 27,6 mm
Hmotnosť (s batériou) od 1 990 gramov
Použité materiály hliník, plast
Operačný systém Windows 7
Procesor Intel Core Ivy Bridge (voliteľne)
Pamäť RAM 8 GB, DDR3
Storage voliteľná kapacita pevného disku, čítačka kariet
Multimédiá HD webkamera
Konektivita 1 Gb/s LAN, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, HSPA+ do 21 Mb/s, 2x USB 3.0, 1x eSATA/USB 2.0 Combo Port
Batéria Li-Ion, cca. 9 hodín prevádzky na jedno nabitie
Špecifická vlastnosť kompatibilita s dokovacou stanicou
Dostupnosť a cena zatiaľ presne neznáme

Foto v článku a na titulke - Toshiba