Huawei predstavil novú „skladačku“

Čínsky gigant Huawei predstavil svoj nový skladací smartfón s názvom Mate X2. Predstavený bol v Číne a na domácom trhu sa bude aj predávať. Zatiaľ nie je známe, či a kedy sa táto novinka dostane aj na iné trhy. Huawei Mate X2 prichádza po vyše dvojročnej prestávke v segmente skladacích smartfónov. Hlavným lákadlom smartfónu budú jednoznačne OLED displeje, jeho dizajn a v neposlednom rade aj výbava fotoaparátov, ktorá by mala opäť patriť medzi to najlepšie.

Negatívom bude určite pre mnohých cenovka, ktorá sa v prepočte vyšplhala až na približne 2 300 eur za menšiu pamäťovú verziu, pričom 100 eur si zákazník priplatí za väčšiu pamäťovú verziu. Huawei to bude mať veľmi ťažké. Konkurovať totiž bude najmä modelu Samsung Galaxy Fold 2, ktorý je taktiež veľmi dobre vybavený, no stojí takmer o polovicu menej.

Huawei Mate X2
Neprehliadnite

Huawei predstavil svoj nový skladací smartfón. Zaujal najmä horibilnou cenou

Unikli informácie o iPhone 13

Nové smartfóny s nahryznutým jablkom v logu by mali opäť predstaviť na jeseň. Už teraz sa však začína špekulovať, aké novinky Apple pripraví. Podľa najnovších únikov by tohtoročné modely mali prísť s funkciou Always-On, obnovovacou frekvenciou 120 Hz či vylepšeným fotoaparátom. Ide však o funkcie, ktoré konkurencia už dlhodobo využíva, takže nepôjde o nič prevratné.

Z toho dôvodu sa tiež hovorí, že tohtoročné modely by s najväčšou pravdepodobnosťou nemali byť predstavené ako iPhone 13, ale len iPhone 12s. Iné zdroje tvrdia, že Apple by mohol číslovku 13 preskočiť kvôli poverčivosti, prípadne by mohol úplne zmeniť označovanie svojich smartfónov. Podobný krok zvolil aj konkurent Samsung, ktorý po Galaxy S10 prešiel rovno na Galaxy S20.

Nové pravidlá WhatsAppu až od mája

Začiatkom januára oznámila komunikačná aplikácia WhatsApp, že od 8. februára zmení pravidlá používania, ktoré jej umožnia zdieľať dáta používateľov s materskou spoločnosťou Facebook. Po tomto ozname milióny používateľov vymenilo WhatsApp za konkurenčné aplikácie, najmä Signal či Telegram. Najnovšie spoločnosť oznámila, že so zmenou počká až do 15. mája.

Dovtedy plánuje spustiť na platforme vlastnú informačnú kampaň, ktorej úlohou bude ľudí presvedčiť, aby aj po zmene pravidiel pokračovali v používaní aplikácie. Spoločnosť navyše informuje, že tí, ktorí nebudú s novými pravidlami súhlasiť, prídu o základné funkcie, vďaka čomu sa aplikácia stane prakticky nepoužiteľná. Používatelia totiž nebudú môcť čítať či odosielať správy a všetkým neaktívnym užívateľom bude automaticky po 120 dňoch nečinnosti účet vymazaný.

WhatsApp a Facebook
Neprehliadnite

WhatsApp sa maznať nebude. O viaceré funkcie prídu tí, ktorí odmietnu nové pravidlá

Facebook plánuje kópiu Clubhousu

Funguje to, má to úspech, skopírujeme to. Možno práve toto si povedali v spoločnosti Facebook. Podľa najnovších informácií totiž najväčšia sociálna sieť na svete pracuje na svojej vlastnej službe, ktorá by mala kopírovať súčasný fenomén Clubhouse. Zatiaľ nie je známe, ako sa služba bude volať a ani to, ako by mala fungovať. Špekuluje sa aj o tom, či Facebook vytvorí úplne novú aplikáciu alebo novú funkcionalitu implementuje priamo do jednej z existujúcich aplikácií vlastného portfólia.

Facebook už v minulosti prišiel napríklad s populárnymi „Stories“, ktoré pôvodne pochádzali z platformy Snapchat či s „Reels“, ktoré reagujú na úspešné 15-sekundové videá zábavnej aplikácie TikTok. Clubhouse prišiel s niečim, čo tu ešte nebolo a tak sa niet čomu čudovať, že je veľmi obľúbený v mnohých krajinách. Najmä počas pandémie, kedy je výrazne obmedzená socializácia, je aplikácia, ktorá spája konverzáciu s podcastom, odsúdená na veľký úspech.

Platby Bitcoinom aj cez Apple Pay

Kryptomeny zažívajú nový boom. Pričinila sa o to hlavne najznámejšia kryptomena Bitcoin, ktorá neustále rastie a tiež Elon Musk so spoločnosťou Tesla, ktorá nakúpila bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov. Kryptomeny sa však začínajú udomácňovať aj v platobnej službe Apple Pay, o čo sa istým spôsobom pričinila služba BitPay.

Používatelia služby BitPay a zároveň majitelia iPhonov a kariet Mastercard môžu prepojiť svoju kartu s peňaženkou Apple Wallet a pomocou Bitcoinu tak platiť za svoje nákupy. Služba podporuje aj ďalšie kryptomeny ako Bitcoin Cash, Paxos Standard, Ether a ďalšie. Oznámila tiež, že už čoskoro plánuje podporu aj pre ďalšie platobné služby ako Samsung Pay či Google Pay.

Bitcoinom budú môcť už čoskoro používatelia platiť aj cez službu Apple Pay.
Neprehliadnite

Bitcoinom sa už čoskoro bude môcť platiť prostredníctvom Apple Pay