Svetu sme predstavili vodíkové auto

Slovensko predstavilo svetu na výstave Expo 2020 koncept špičkového vozidla s čistým pohonom. Koncept vodíkového automobilu MH2 vznikol v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group. Odhalili ho v rámci svetovej premiéry šéfdizajnér Branislav Maukš a minister hospodárstva SR Richard Sulík.

Ako každé športové vozidlo, aj vodíkový automobil MH2 disponuje nadčasovým dizajnom. Je to prezentácia najmodernejších technológií a materiálov. Samotný tvar MH2 je veľmi aerodynamický a svojou muskulatúrou pripomína štartujúceho atléta na štartovom rošte.

„Celkový dizajn a tvar konceptu vozidla pôsobí ako napnutý celok, pripravený na štarte, naklonený k vozovke – opäť ako atlét pripravený na okamžitú akceleráciu na štartovej ploche“, povedal šéfdizajnér MH2, Branislav Maukš. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by MH2 malo dosiahnuť za štyri sekundy. Maximálna rýchlosť vodíkového konceptu je približne 250 km/h.

Hlavným nositeľom športového konceptu auta MH2 je jeho vodíkový pohon. Vodík oproti iným, v súčasnosti používaným palivám, je špecifický svojimi vlastnosťami a jeho základnou výhodou využívania v doprave je nulová produkcia emisií počas jeho reakcie v palivovom článku.

Vodíkový koncept auta MH2 využíva špecifický spôsob uskladňovania vodíka, ktorý si vyžaduje inteligentný teplotný manažment. Hlavnou prednosťou tohto riešenia je vysoká bezpečnosť a relatívne nízke energetické nároky na uskladnenie.

Vodíkový automobil MH2
Neprehliadnite

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 zažil svetovú premiéru vodíkového auta

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa